"Национализъм" - така е озаглавен редакционният коментар на "Монд". Темата, която очевидно доста ще вълнува не само Франция, но и Европа, е сливането на "Газ дьо Франс" и "Сюез". С обединяването се създава втората по големина в света група в енергийния сектор, пише изданието.
Френското правителство реши, организира, а после премиерът Доминик дьо Вилпен сам съобщи от Матиньон, без да го е съгласувал със социалните си партньори, нито с Комисията в Брюксел, само в рамките на един уикенд, че се сливат частната компания "Сюез" и одържавеното предприятие "Газ дьо Франс", констатира "Монд".
Операцията бе проведена по спешност в името на "икономическия патриотизъм" пред заплахата от италианския "Енел" и поради стратегическото значение на "Сюез", посочва още изданието.
"Монд" припомня, че кабинетът наруши обещанието си от 2004 г., когато заяви, че ще запази "Газ дьо Франс", а ето че сега предприятието е приватизирано.
Вестникът съзира и други несъответствия. "Газ дьо Франс" бе отделен от "Електрисите дьо Франс" с мотива, че пазарът на газ е различен от този на електричество. Само че сега ставаме свидетели как газта на "Газ дьо Франс" се обединява с електричеството на "Сюез", недоумява "Монд".
Констатацията на изданието е следната: "Италианската компания подтикна френско-френското сближаване. Което е тъжно. А господин Дьо Вилпен се прояви като националист. Вчера Франция каза "не" на проекта за Европейска конституция, а днес каза "не" на енергийна Европа."
"Интелигентен, но рискован патриотизъм" - това е заглавието на редакционния коментар на "Лез Еко", който също е посветен на сливането на двете компании.
Дързост, реактивност и стратегическа интелигентност - това е определението на сделката от икономическото издание. Финансовите пазари още преди новия гигант официално да е станал факт, аплодираха сближаването, пише вестникът, като уточнява, че за първи път се случва те да приветстват операция на икономически патриотизъм.
"Лез Еко" акцентира и върху още нещо. Сам министър-председателят пое отговорността за този ход. Изданието се пита какви са мотивите Доминик дьо Вилпен да излезе на преден план. Политическият характер, който личната му ангажираност донесе на сделката, може да се окаже и негова ахилесова пета, коментира вестникът и посочва рисковете.
На първо място, трябва да бъдат убедени синдикатите в необходимостта от приватизиране на "Газ дьо Франс". Има опасност да се стигне до социално недоволство, нещо подобно на напрежението около договора за първоначално наемане на работа. Това е социалната страна на въпроса.
"Лез Еко" посочва, че сливането поставя проблем и в Европа, където вече са убедени, че Франция играе двойна игра. От една страна хвърля своите предприятия да завземат нови пространства в чужбина, но от друга, затваря собствените си граници за чуждите предприятия.
Възможно последствие от случилото се е италианско отмъщение над BNP Paribas, която се опитва да погълне BNL. Да не забравяме и другите компании в енергийния сектор. Според "Лез Еко" Европа рискува да се изправи пред неопротекционизъм, който няма да донесе нищо на бизнеса.
"Да бъдат защитени жизнените интереси на страната, това не значи да се издигат бариери, а да се осигурят средства за опазване при най-добрите условия нашите интереси и тези на Европа". Това са думи на министър-председателя Доминик дьо Вилпен в интервю за "Уест Франс", препечатано и от "Фигаро".
Италианският премиер Силвио Берлускони обаче е на мнение, че Брюксел трябва да се намеси и предложи услугите на страната си за предприемането на "всички нужни мерки". В споменатото интервю френският му колега се обявява за намеса на ЕС.
И още една тема. Посещението на френския премиер на о. Реюнион и отпуснатата помощ от 76 млн. евро заради тайнствена болест на острова - това е водещата тема за "Монд".
Подробностите от журналиста Мишел Кежман, зам.-гл. редактор на изданието: "Ние се спираме подробно на темата, както и на отпуснатата помощ. Стремим се да направим и нещо повече. Нашият специален пратеник разговаря с д-р Антоан Флау, който съпровожда министър-председателя.
Флау е епидемиолог. Тъкмо той координира изследванията по случая. От него научихме някои обезпокояващи неща. Например, че болестта може да се предава по рождение. Освен това става ясно, макар и преди да се говореше, че заболяването не е чак толкова сериозно само по себе си, може да доведе до тежки и сериозни патологии, нещо, което се случи на остров Реюнион."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!