Световният пазар за клетъчни телефони наброява над 1,2 млрд. апарата годишно. Според ABI Research, около 17% - или почти 200 млн.- се падат на смартфоните, които изискват по-голяма изчислителна мощ. Ето защо шефът на Intel Пол Отелини „се опитва да продаде „поорязана" версия на своя процесор за персонални компютри, опитвайки да спечели големи поръчки за усъвършенстваните телефони" от основните производители на интелигентни телефони като Apple, RIM и Nokia, пише в доклад на Bloomberg.
Intel се провали в опита си да пробие на пазара на мобилни телефони. Отелини „отряза" инициативата за „телефонен" процесор, лансирана от предишния шеф Крег Барет през 2006 г., която бе на стойност $5 млрд. Това стана, след като Intel понесе загуби от ARM и други компании. Apple използва чипове на Intel за своите Mac компютри, но за линиите си iPod and iPhone разчита на ARM процесори.
Чипът Atom на Intel удари джакпота, като намери употреба в малките евтини нетбуци - един от малкото технологични категории, който нарасна през 2008 г. заради намалените потребителски покупки на по-скъпите лаптопи. Но нетбуците все пак са нишов пазар. Gartner оценява, че 78 млн. нетбуци са продадени и те представляват едва 5% от PC продажбите през четвъртото тримесечие на 2008 г.
Смартофните, от своя страна, представляват доста по-голяма хапка и по-широк пазар, който Intel може да завладее. Финансовият директор на Intel Стейси Смит е казал на Bloomberg: „Ние бихме искали да спечелим един от тези големи „момчета", които са в играта със смартфоните. Ние изскачаме от всеки храст и им показваме нашата продуктова линия."
The Industry Standard
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!