Кп панията ще даде първа представа за техническите детайли на нискоенергийния процесор Silverthorne за ултра-мобилни платформи и подробности около следващото поколение 64-битови Itanium процесори за корпоративни сървъри Tukwila, които са и първите чипове с 2 милиарда транзистора.
Двете линии ще бъдат представени на конференцията ISSCC в Сан Франциско тази седмица.
„Това е първото детайлно представяне на Silverthorne", каза Джъстин Ратнър, главен технически директор и ръководител на подразделението Corporate Technology Group на Intel. Както стана ясно, този процесор ще подготви сцената за предварително планирано разгръщане на пазара на ултра-мобилни устройства.
Silverthorne е първият x86 чип на доставчика, проектиран специално за малки преносими компютри. Досега компанията използваше по-стари модели, оригинално замислени за ноутбуци и преработени за мобилни устройства. Например, процесорите на A100 и A110 на Intel, разработени за такива продукти, са базирани на чипа Celeron M.
Новината не е неочаквана, като се има предвид, че в програмата на конференцията влизаше резюме на презентация, описващо неназован 45-нанометров процесор на Intel с ниско енергопотребление, предназначен за мобилни Интернет устройства. Така по-рано Intel описваше Silverthorne.
За разлика от текущата продуктова серия чипове на Intel, Silverthorne използва „in-order" процесорен дизайн, сходен с фабрика с една поточна линия, способна да извършва само една операция по едно и също време. Решението е първият in-order процесор на Intel след Pentium Pro през 1995 г. Другите продукти на компанията са с „out-of-order" дизайн и работят като завод с повече от една поточна линия. Те могат да извършват няколко операции едновременно и предлагат по-добро цялостно представяне от in-order моделите. Silverthorne ще компенсира отчасти това с използване на Hyperthreading технологията, която позволява на процесора да обработва две инструкции (или нишки) по едно и също време.
От компанията споделиха, че in-order дизайнът на Silverthorne дава най-добър баланс между производителност и енергийна ефективност, но потребителите да не очакват представяне от ранга на мобилните Core 2 чипове, а по-скоро на Pentium M процесорите в първата версия на Centrino платформата, пусната през 2003 г., каза Ратнър.
Още няма информация за тактовата честота и енергоконсумацията на първите модели, които ще излязат в следващите месеци, но според програмата на ISSCC чипът ще работи с 512KB кеш и на 533MHz FSB. Ще бъде с едно ядро и засега не се предвижда двуядрена версия, каза Ратнър. Процесорът може би ще конкурира решението Isaiah от Via Technologies.
Новите процесори Tukwila, които ще излязат до края на годината, ще имат четириядрен дизайн, удвояващ производителността на системи с двуядрения Intel Itanium 9100, каза Ратнър. Решенията ще вървят на 2 GHz и ще включват архитектурата QuickPath Interconnect с вграден контролер за паметта за подобрена комуникация между системните компоненти, добави той.
Архитектурата, различна от x86, е замислена да поддържа интензивни приложения за данни. Процесорът работи с Unix, Linux и Windows Server OS.
Архитектурата QuickPath Interconnect също ще присъства и в следващото поколение x86 чипове Nehalem, очаквани по-късно тази година, което според Пол Отелини, CEO на Intel, им дава подобрена производителност за ват и системна производителност.
Архитектурата Tukwila ще включва 30 MB оn-die кеш, с 10% повече спрямо сегашната Itanium.
Системата е изградена с рекорден брой транзистори, твърди Ратнър. „Доколкото знаем, това е първият процесор с 2 милиарда транзистора", каза той.
Решението ще бъде произвеждано по 65-нм процес. Компанията ще прескочи 45-нанометровия и ще използва направо 32-нм процес за следващата версия на Tukwila с кодово име Poulson, каза Сюзън Таузер, директор Itanium маркетинг, Intel. Не стана ясно той кога ще излезе.
IDG News Service
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!