Основният дял (над 87 на сто) от капитала на компанията за виртуализиращи решения продължава да държи EMC, но сделката между Intel и VMware ще подсили интереса към предстоящото "излизане" на VMware на борсата.
Intel заяви, че планира да купи дял от софтуерната фирма VMware Inc. на стойност $218,5 млн., което подкрепя споразумението между двете компании за работата на виртуализиращия софтуер на VMware върху процесорите на Intel.
От ноември 2005 г. процесорният гигант продава чипове със специализираната технология, която позволява на корпоративните ИТ директори да ползват приложението на VMware, третиращо всяка хардуерна платформа като няколко виртуални платформи. Компаниите сътрудничат и по отношение на продуктовите и маркетинг стратегии.
Intel ще направи покупката чрез своята инвестиционен клон Intel Capital, но сделката тряба да бъде одобрена от щатските антитръстови регулатори. Инвестицията ще бъде част от първоначалното публично предлагане (IPO), при което VMware планира да продаде 10 на сто от компанията. VMware не е насрочила дата за тази продажба, но всички очакват тя да се случи през втората половина на 2007 г. Освен купените акции, Intel ще има право да назначи свой представител в борда на директорите на VMware. Въпреки това Intel ще държи миноритарен дял от компанията (около 2,5 на сто от VMware), според регистрационната форма за IPO, изпратена от VMware в щатската Комисия за ценни книжа и фондови борси.
По-голямата част от акциите на VMware (89%) остават притежание на EMC Corp., компанията за корпоративни системи за съхранение на данни, която погълна VMware през януари 2004. Тази инвестиция се изплати изключително добре, тъй като VMware увеличи оборота си много бързо. Приходите на VMware са скочили с 82 на сто през миналата година ? от $387,1 млн. през на $703,9 млн. през 2006 г.
Според представители на фирмата ръстът ще се запази, тъй като в момента съвсем малка част от инсталираните сървъри и настолни бизнес машини (PC и ноутбуци), използват виртуализиращ софтуер. В същото време много компании използват само част от компютърната мощ, която имат на разположение, тъй като най-новите многоядрени процесори дават възможност техните изчислителни способности да растат по-бързо от натоварването им.
За да решат този проблем, бизнес клиентите могат да ползват виртуализиращ софтуер, който отделя операционните системи и приложният софтуер от хардуерната система. По този начин те могат да комбинират няколко сървъра, системи за съхранение и мрежови устройства в един цялост ресурсен ?куп?, откъде след това ?черпят? толкова, колкото е необходимо в дадения момент, обясняват от VMware във формата до борсовата комисия.
Покупката на Intel вероятно ще повиши още повече интереса към акциите на VMware, както и към индустрията за виртуализиращи решения като цяло. Покупката обаче изкарва наяве и един разрастващ се проблем на софтуерните фирми, които досега ?товареха? клиентите с лицензи такси за процесор. В ерата на 4-ядрените чипове и мрежите от виртуализирани сървър този модел ще срине бизнеса на доставчиците на корпоративен софтуер, които ?с ужас? ще установят, че предприятията вършат много повече работа с по-малко лицензи. Купувайки дял от VMware, Intel показва, че вижда как виртузализиращите фирми ще прибират все по-голяма част от тези ?софтуерни? приходи.
Междувременно VMware обяви Lab Manager 2.5 ? нова версия на своя автоматизиращ тестовете софтуер. ИТ организациите ползват това приложение, за да управляват ефективно своя софтуерен развой и тестовете, като спестят пари от ИТ управление. Освен това така те могат да пуснат новите си програми по-бързо на пазара.
Borland Software веднага заяви, че ще интегрира Lab Manager 2.5 в своето приложение SilkCentral Test Manager 2007, използвано за управление жизнения цикъл на качеството. Заедно двете програми ще позволят на софтуерните инженери да тестват своите приложения върху множество конфигурации, използвайки виртуални платформи, вместо да държат отделни физически тестови машини, добавят от Borland.
IDG News Service, Бостън
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!