Е вропейската централна банка (ЕЦБ) не подкрепя присъединяването на България към единния валутен механизъм (ERM II), който се определя като "чакалня" или "тренировъчна зала" за приемане на eврото.
Това съобщи Ройтерс, като се позовaва на източници от Европейския съюз и финансовата институция. "България, която е най-бедната страна в Европейския съюз, иска да се присъедини към ERM II колкото може по-скоро и да приеме единната валута към 2011-2012 г.
ЕЦБ смята, че София трябва да забави темповете към ERM II,
са казали източници от ЕЦБ пред Ройтерс. Банката обаче има само консултираща роля във вземането на решението кога една страна да влезе във валутния механизъм.
Решението за отправяне на покана за присъединяване към ERM II се взима от финансовите министри на страните от еврозоната. "ЕЦБ иска България да се присъедини към ERM II, след като реши всичките си проблеми", е казал цитираният от Ройтерс източник.
От Министерството на финансите заявиха, че ще имат официална позиция, когато страната получи покана за влизането в еврозоната.
Всяка страна - кандидат за еврозоната, трябва да прилага ERM II поне две години, а сред основните изисквания на този режим e поддържането на твърд курс - максималното отклонение от 15% в обменния курс на местната валута спрямо еврото.
На въпрос на "Дневник" коя е най-близката дата, на която страната може да влезе в ERM II, президентът на ЕЦБ Жан-Клод Трише посочи, че
сред основните спънки пред България е дефицитът по текущата сметка
"Европейската комисия не подкрепя възгледите на ЕЦБ, но някои от членовете на еврозоната са зад банката", казва източникът на Ройтерс. По думите му една от причините ЕЦБ да не подкрепя България за ERM II е и фактът, че веднъж влязла в механизма, страната ще влезе и в еврозоната, когато изпълни останалите критерии.
Това обаче лишава финансистите там от възможността да наблюдават България за по-дълъг период. Позицията на ЕЦБ е, че институцията иска да наблюдава дългосрочни тенденции за постигане на зададените критерии и догонване на икономическото развитие на останалите 13 страни от еврозоната (конвергенция), а не еднократно постигане на стойностите.
Според същия неназован източник от ЕЦБ България определено няма да успее да се присъедини към ERM II до два месеца. Това от своя страна прави невъзможно приемането на еврото до 2009 г., както очакваха доста специалисти.
"Година за влизането във валутния механизъм пък е твърде дълъг срок. Може би България ще успее да постигне тази цел към края на 2007 г.", смята източникът от ЕЦБ.
Той обаче допълва, че въпреки че в случая на България при действащ валутен борд спазването на правилото за стабилен валутен курс не е проблем, влизането в ERM II не е гаранция за скорошно приемане и на единната валута.
Именно
липсата на истинска конвергенция
беше причината през миналата година на Литва да й бъде отказано приъсединяване към еврозоната. Страната не изпълни едва с 0.1% показателя за инфлация и това поради критики за твърде стриктно следване на критериите. Инфлацията е резултат от високия икономически растеж в по-бедните източноевропейски страни, смятат от ЕЦБ.
Поне двугодишен престой в ERM е един от петте маастрихтски критерии, които трябва да бъдат изпълнени за присъединяване към еврозоната. Останалите условия са публичният дълг да е под 60%, бюджетният дефицит да е под 3%, лихвата на 10-годишните ДЦК да е по-малка от средната инфлация на трите страни с най-ниско оскъпяване + 2%, а инфлацията да е по-ниска отново от средната за трите страни с най-добри показатели + 1.5%.
В момента България не изпълнява само изискването за инфлация. Към април на годишна база инфалцията е 4.2%.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!