Д есет на сто от българските граждани с право на глас нямат нищо против да продадат вота си, се твърди в анализ на неправителствената организация "Прозрачност без граници".
След края на последните местни избори същият процент гласоподаватели са дали утвърдителен отговор и на въпроса, дали на тях и на техни близки са предлагани пари, за да гласуват за някого.
Тези данни и редица други подобни сведения са причината инициативен комитет от девет неправителствени организации да започне кампания срещу купуването на гласове на предстоящите избори. Идеите на гражданската коалиция бяха представени на среща в хотел "Хилтън".
В инициативния комитет за създаване на гражданска коалиция за свободен и демократичен избор са: Асоциация "Прозрачност без граници", Институт "Отворено общество"- София, Българското училище за политика, Европейският институт, "Зелени Балкани", Институт за пазарна икономика, Фондация за реформа в местното самоуправление, Центърът за икономическо развитие и Центърът за либерални стратегии.
Целта на обществения договор е да ангажира политическите партии с прилагането на мерки срещу купуването на гласове и с провеждането на предизборна кампания в съответствие със стандартите за прозрачност и отчетност.
Проектът предвижда законови, административни и организационни мерки, които включват:
- създаване на регионални центрове за преброяване на бюлетините;
- мерки, които квалифицират купуването и продаването на гласове като престъпление;
- създаване на публичен регистър на дарителите;
- създаване на постоянно действаща изборна администрация.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!