С ъс 77 гласа "за" Общото събрание на Организацията на обединените нации подкрепи искането на сръбското правителство за внасяне на въпроса с декларацията за независимост на Косово в Международния съд.
Шест страни, сред които САЩ и Албания, гласуваха против, а 74 страни, между които България, се въздържаха.
Вотът беше подкрепен от редица държави от региона на Югоизточна Европа, сред които Румъния, Словакия, Гърция и Кипър.
48 от 192-те страни-членки на ООН вече признаха независимо Косово. Някои от тези държави обясниха, че положителният им вот в подкрепа на внасянето на въпроса в Международния съд е продиктуван от убеждението, че всяка държава има правото да поиска мнението на най-висшата съдебна инстанция на ООН по въпрос, който я засяга.
В резолюцията, предложена от сръбското правителство, се посочва, че "този акт (обявяването на независимостта) беше приет с разнопосочни реакции от страните-членки на ООН".
На тази база и на основание чл. 96 от Хартата на ООН се аргументира нуждата от разглеждането на съвместимостта на декларацията за независимост на Косово с международното право.
Сръбският министър на външните работи Вук Йеремич оцени в заключителното си обръщение пред Общото събрание на ООН след гласуването на проекторезолюцията на Сърбия, че това е "велик ден за международното право".
Благодаря на държавите, които показаха солидарност с тази акция, която по нашето мнение е в самата същност на международния ред и устава на ООН, заяви Йеремич, изразявайки надежда, че сътрудничеството по въпроса за бъдещия статут на Косово ще продължи.
Премиерът на Косово Хашим Тачи заяви, че инициативата на Сърбия в ООН по никакъв начин не може да повлияе върху процеса на независимост на Косово, защото това е приключил въпрос и никой не може да върне нещата назад.
На заседание на правителството Тачи каза, че в този момент от Белград не може да се очакват добри идеи, що се отнася до Косово.
Според Тачи официален Белград цели с тази инициатива "да прикрие престъплението и геноцида, извършен в Косово, тъй като процесът на независимост на Косово е необратим".
Под заглавия "Косово пред Международния съд", "Подкрепа за предложението на Сърбия", "Успех на Сърбия в ООН", "Голяма дипломатическа победа за Сърбия" сръбските вестници съобщават, че Общото събрание на ООН прие с мнозинство на гласовете предложената от Сърбия резолюция, с която се иска Международният съд в Хага да оцени съответства ли независимостта на Косово на международното право.
Според "Политика" гласуването е показало, че убедително мнозинство от света не смята косовският случай за приключил, както са се опитали да го представят най-мощните поддръжници на прищинската декларация за независимост - САЩ и Великобритания.
Изданието отбелязва, че Вашингтон по този начин се е оказал в компанията само на пет държави, които са гласували с "не". Заедно със САЩ са гласували само Албания, Науру, Палау, Маршалските острови и Микронезия, пише в. "Политика".
Америка същевременно остана самотна и сред европейските си съюзници. От 27 членки на ЕС, 22 се въздържаха, а сръбското предложение бе подкрепено от Испания, Гърция, Кипър, Румъния и Словакия, отбелязва в. "Политика".
Изданията поместват различни позиции, изразени на дебатите в Общото събрание на ООН, които продължили два часа.
Великобритания: Искането на Сърбия е политическо, а не правно мотивирано и целта му е да забави бъдещото развитие на Косово. На Сърбия се препоръчва да приеме реалността на независимостта на Косово.
САЩ: Мнението на съда не е желано и не може да помогне. Не трябва от съда да се иска да се изяснява по въпроси, за които трябва да се изяснят държавите-членки. Признаването на независимостт на Косово е в съответствие с международното право, а независимостта е необратим процес.
Гърция: Всяка страна има право да поиска мнението на Международния съд. Искането на Сърбия се основава на международното право.
Албания: Не сме съгласни с инициативата на Белград, тъй като това всъщност е манипулативен процес за спиране на признаването на независимостта на Косово.
Румъния: Международното право е основата на нашата организация и целите, към които се стремим, като мир, стабилност и сигурност в света. Сигурни сме, че мнението на Международния съд ще помогне в бъдещи случаи на заплаха за териториалната цялост и суверенитет.
На Международния съд в Хага ще бъдат необходими една до две години, за да вземе решение за това дали Косово трябва да стане член на ООН, посочва в. "Данас".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!