З а първите шест месеца на годината европейският пазар на имоти е привлякъл рекордните 116 млрд. евро инвестиции в имоти, отбелязвайки 4% ръст спрямо същия период на миналата година, показва изследване на консултантската компания "Джоунс Ланг ЛаСал" (Jones Lang LaSalle).
За последните две години в рамките на континента инвестициите в сектора са се удвоили заради възвращаемостта си, която надвишава тази на инвестициите в ценни книжа, посочват авторите.
Според изпълнителния директор на "Европейски капиталови пазари" в компанията Тони Хоръл очаква се силният инвеститорски интерес да се запази и през второто полугодие.
По думите му по-малки пазари като финландския и тези в Източна Европа привличат предприемачите заради добрата перспектива за динамичен растеж и доходност.
Тенденциите в Европа ще са определящи и за българския пазар - около това мнение се обединиха участниците в дискусия, организирана от "Дневник" и "Делойт".
Възползването от благоприятната конюнктура обаче може да се окаже по-ограничено заради оставените без решение задълбочаващи се проблеми в сектора у нас.
Сред основните Илиян Василев, председател на "Делойт България", определи инфраструктурата и околната среда . Според арх. Атанас Панов фактът, че в България все още не работят естествените регулатори на строителния бранш, създава несигурност по отношение на качеството.
"Всякакви хора станаха строители и инвеститори и се опасявам, че това е балонът, който в бъдеще ще цъфне - празните сгради, които сега се строят навсякъде", заяви на дискусията кметът на Разлог Любен Татарски. Подобно мнение изказаха представителите на местната власт на годишната си среща през уикенда, шегувайки се с лозунга "Всяка община с голф проект".
Няма точни данни колко инвестиции в имоти са привлечени у нас за първото полугодие на 2007 г. По данни на БНБ за първите три месеца чужденци са придобили у нас имоти за близо 310 млн. евро, като увеличението спрямо същия период на миналата година е с 63%.
Според Агенцията по вписванията за тримесечието са регистрирани над 56 хил. продажби на имоти при 47 хил. за същия период на миналата година. Консултантски компании като Assetz и Moneycorp определят България като третата предпочитана държава за британските инвеститори в имоти.
Според компаниите от сектора пазарът продължава да е динамичен и да привлича инвеститорите. За това говорят и няколкото големи сделки за продажба на офис и търговски центрове като бизнес парка във Варна, моловете в Пловдив и Варна, както и няколко офис сгради в София, най-голямата от които е "Мегапарк Соравия".
След спекулантите сега идват сериозните инвеститори, обясни Красимир Димитров, управляващ партньор в "Соурс риъл естейт". Показател е спадналата възвращаемост, която при бизнес проектите вече е в рамките на 7 - 8.5%. В момента всеки проект се продава, дори още да е на хартия, посочи Димитров.
Най-големите инвестиционни сделки за 2007 г.
"Мол Варна" 120 млн. евро
"Мол Пловдив" 100 млн. евро
"Мегапарк Соравия", София 96 млн. евро
"Бизнес парк Варна" 53 млн. евро
"Порше център", София 13 млн. евро
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!