За да получат едногодишно разрешение за пребиваване на Острова, нашенците трябвало само да покажат кратък инвестиционен план и доказателство, че разполагат с значителни средства. Имиграционните служби били длъжни да издават разрешително дори при липса на документ за платени данъци или банкови извлечения.
Според "Сънди таймс" системата е въведена, за да могат голям брой чужденци да влязат в страната преди присъединяването на страните им към ЕС през май. Така статистиката за емигриралите след тази дата щяла да бъде по-малка.
Програмата била толкова тайна, че служителите в имиграционната служба получили нареждане да не говорят за нея дори по вътрешната компютърна система.
Междувременно вестникът обяви и ежегодния си списък с класация на лоноднските милиардери. Тази година той е оглавен от Роман Абрамович. Материалното състояние на руския бизнесмен, собственик на нефтената компания "Сибнефт" и на футболния клуб "Челси", се равнява на 6,5 млрд. лири стерлинги, или около 11 млрд. щатски долара.
Интересното е, че от общо 40-те милиардери в Лондон 13 не са британски граждани. Сред тях са Абрамович, гръцкият банкер Спиро Лацис, норвежкият магнат в корабната индустрия Йон Фредриксен, както и индустриалецът Наджми Аучи, който е от иракски произход.
"Сънди таймс" коментира, че Лондон привлича богатите чужденци благодарение на статута си на център на световните финанси и търговия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!