България неколкократно е искала съдействие от британските власти за локализирането във Великобритания на българи, заподозрени в извършване на престъпления, но такава помощ не е била оказвана, заявява посланикът ни в Лондон и в интервю за Българската редакция на Би Би Си (BBC.bg).
Поводът за думите му са станали публикации в британската преса, че българската страна не е предупреждавала за евентуалното влизане във Великобритания на криминално проявени българи.
Според посланика те са единици, но са една от причините заради които Великобритания все още изисква визи от българските граждани.
Колкото до прекратеното издаване на визи от британския консулски отдел в София, посланик Валентин Добрев заяви, че най-вероятно днес българското посолство в Лондон (BulgarianEmbassy.org.uk) ще поиска официална информация. В посолството е пристигнало писмо от българското МВнР, въз основа на което ще бъде оформено питането.
Имиграционната криза се е задълбочила в събота вечерта, след като втори зам.-министър на вътрешните работи беше обвинен, че е пренебрегнал предупреждения, че престъпници от Източна Европа са получили входни визи за Великобритания, пише още "Мейл он сънди". Фиона Мактагарт от Хоум офис (британското МВР - бел.ред.) била лично информирана за проблема миналия септември от висша делегация от българското правителство. Въпреки това нищо не било направено, заявява пред вестника нашият посланик в Лодон Валентин Добрев.
Казаното от Добрев противоречи на твърденията на Бевърли Хюз, че в писмо от миналия април тя е поискала от българските власти помощ в проследяването на престъпници, които влизат във Великобритания с бизнесвизи. Според Хюз обаче българите не й предоставили информацията.
Посланик Добрев настоява пред "Мейл он сънди" за обратното - че българското правителство е искало британска помощ за откриването на наши престъпници, които са получили разрешение да влязат на Острова.
Вестникът пише, че "неудовлетвореността на Добрев поради бездействието на Хоум офис и липсата дори на отговор е накарала той и Меглена Кунева лично да поискат помощ от Фиона Мактагарт. Седем месеца по-късно обаче британското вътрешно министерство все още не е помогнало за проследяването на пресътпниците, твърди посланик Добрев пред "Мейл он сънди". Според посланика българската страна е търсила помощта на британските власти за откриването на осем-девет души, издирвани от българското правосъдие и вероятно укриващи се във Великобритания, но такава помощ не била оказана.
Британският премиер Тони Блеър пък е решил да участва директно в определянето на имиграционната политика на страната. Той е свикал във вторник спешна среща на членове на кабинета и високопоставени представители от разузнаването и службите за сигурност, на която ще бъде обсъден скандалът с визите и мерките за борба със злоупотребите в британската имиграционна система, съобщи в електронното си издание вестник "Скотсмън", цитиран от БНР.
Скандалът с безконтролното издаване на визи за източноевропейци, който доведе до оставката на държавния министър Бевърли Хюз, заплашва да стане причина за изборна загуба за лейбъристите, коментира вестникът. Според социологически проучвания имиграцията вече е третият по значимост проблем за британските гласоподаватели.
Премиерът Блеър се е договорил лично с румънския си колега Адриан Нъстасе да бъде отслабен имиграционният контрол за румънски граждани, писа от своя страна вчера друг британски вестник, "Сънди телеграф". Според резултатите от собствено разследване на изданието Блеър е направил сделка с румънския премиер да позволи влизането на имигранти във Великобритания, уточнява в прегледа на неделната британска преса Българската редакция на Би Би Си.
Според вестника Тони Блеър лично е разрешил отслабването на имиграционния контрол за румънци след договорка с румънския си колега Адриан Нъстасе.
Пактът, финализиран на срещата на върха на ЕС в Рим миналия октомври, е позволил премахването на визовите изисквания тази пролет като награда за намаляването броя на търсещите убежище във Великобритания румънци, пише "Сънди телеграф". Ако договорката за премахването на визите влезе в сила, всичко, от което румънците ще имат нужда, за да влязат във Великобритания, ще бъдат валиден паспорт, здравна застраховка и някакъв вид доказателство, че ще могат да се издържат до завръщането в родината си, обяснява изданието.
"Тони Блеър може и да се отърва от един от обруганите си зам.-министри, но е доста далеч от решаването на проблемите. Решението на Блеър да свика кризисна среща на висши правителствени представители, отговарящи за имиграцията, е ясно доказателство: "Даунинг стрийт" признава, че оставката на Бевърли Хюз няма да помогне с нищо за справяне с причината за очевидния хаос в Хоум офис", заключава неделния "Телеграф".
От "Даунинг стрийт" опровергаха твърденията на вестника и уточниха, че правителството е работело с румънците за премахването на визите, но това не е било направено с цел да се намали броят на търсещите политическо убежище, информира още Българската редакция на Би Би Си.
"Сънди таймс" пък е получил достъп до електронна поща от Хоум офис, според които канцеларията на Бевърли Хюз е наредила на персонала да избягва арестуването на незаконни имигранти. Опасението било, че ако бъдат заловени, имигрантите щели да кандидатстват за убежище и по този начин да провалят обещаното от Тони Блеър намаляване наполовина в броя на търсещите убежище.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!