Новата държавна общност ще има парламент, президент, който ще изпълнява функциите и на премиер, начело на 5-членен Министерски съвет, както и конституционен съд.
Конституционната харта определя нови отношения между двете републики, които вече са почти на равнището на съюз между две независими държави. Предвидена е и възможността след три години всяка от тях да може (по решение на своите избиратели) да се превърне в самостоятелна държава.
Приетата от двете камари на югопарламента харта е последната стъпка от девет-месечния процес на преговори между законотворците на Сърбия и Черна гора.
Брюксел настоява Сърбия, с население от около 10 млн., и Черна гора, с население само от 650 000, да останат съюзници заради стабилността на Балканите. Формирането на новата държава е ключово условие за приемането на Сърбия и Черна гора в Съвета на Европа.
СР Югославия или "трета Югославия" - съставена от Сърбия и Черна гора, се появи през април 1992 г. Федерацията израсна върху руините на комунистическа Югославия на Тито и живя малко повече от десетилетие. За това време четири от шестте бивши югославски републики се отделиха. Това са Словения, Хърватска, Босна и Херцеговина и Македония.