В . "Труд" публикува пълния текст на писмото на Майкъл Лий - генерален директор на генерална дирекция по разширяването към Европейската комисия, адресирано до Димитър Ивановски, зам.-финансов министър и национален ръководител за европейските средства.
Под заглавие "Какво да се прави" вестникът изброява конкретни действия, които са в приложение към писмото и които трябва да се предприемат. Едно от тях е да се предоставят незабавно на ОЛАФ и дирекция "Разширяване" официални доклади за нередностите по всички потвърдени или съмнителни случаи на измами или нередности.
Към тези доклади трябва да има и актуализирани таблици със статуса на всички потвърдени или подозирани нарушения. За всички случаи трябва да има описание на текущия статус и планираните бъдещи стъпки заедно със срокове за изпълнението им.
Отделно трябва да се приложат данни за разследвания на българските власти и докъде са стигнали.
"Сега" акцентира върху друго настояване в анекса към писмото на Майкъл Лий - "Брюксел иска от България списък на крадливи фирми".
Европейската комисия иска България да й предаде до 16 юни списък на фирми, нарушили правилата за усвояване на предприсъединителните фондове. Имената им ще влязат в Системата за ранно предупреждение на ЕК и ще бъдат изключени от настоящи и бъдещи проекти.
"Властта на нож за Брюксел", допълва по темата "Стандарт". Война кой да си отиде заради спирането на пари от еврофондовете пламна в тройната коалиция, отбелязва изданието и допълва, че "Жълтите разпънаха чадър над Димитър Ивановски".
В понеделник Меглена Плугчиева, вицепремиер по усвояване на европейските фондове, нарочи националния ръководител по програма ФАР за един от основните виновници за блокираните средства, пише "Стандарт".
Имаме пълно доверие на Ивановски, той е защитил интересите на България, отсече вчера Милен Велчев. В същото време ПГ на БСП извика Плугчиева, за да чуе кои чиновници си тръгват заради грешки в комуникацията с Брюксел, допълва изданието.
"Ще следя строго мерките в писмото на Майкъл Лий да бъдат изпълнени", цитира "Земя" изявление на Плугчиева. Тя определя писмото като сериозно, тревожно и критично.
В най-скоро време ще поканя на пресконференция всички, за да дам отговор как и в какви срокове ще действаме по всяка една мярка. Когато си свършим работата и дадем доказателства на ЕК, тогава може и да очакваме положително решение от ЕК по разблокиране на средствата по ФАР, казва Плугчиева.
"Осигуровките падат с 2 на сто", обяснява в интервю за "Стандарт" финансовият министър Пламен Орешарски. При сега действащата осигурителна тежест за фонд "Пенсии" се отделят 22%, разпределени 60 към 40 между работодател и работник.
При новата система съвкупно работник и работодател ще плащат 18%, което означава, че намаляваме осигуровката с 4%. Два от тези проценти ще отидат за здравеопазване, където вноската се увеличава от 6 на 8 процента.
"Ударихме три десетки", е озаглавено интервюто в "Труд" с депутата от Коалиция за България Петър Кънев. Според него на срещата в "Катарино" властта е взела няколко много добри решения.
"Държавата влиза в осигуряването не толкова чрез бюджетно субсидиране, както бе досега, а чрез плащане на осигуровки за всеки работник и служител. Сега можем да кажем на всеки потенциален чуждестранен инвеститор - в България има 10% корпоративен данък, 10% данък за физическите лица, 10% пенсионна вноска.
"Постигнахме удара на трите десетки. От тази мярка очакваме изсветляване на сивата икономика, защото държавата ще участва с над една трета в осигуряването на всеки работник и съответно той ще има интерес да получава официално по-голямата част от заплатата си, а не под масата", обяснява Кънев.
"Пожалете бедните, намалете акциза", призовава "24 часа". България преживява най-голямото поскъпване на живота в своята история, затова намерението на правителството да не допусне исканото поскъпване на парното и тока трябва да бъде приветствано, посочва изданието.
"Но властта не трябва да спира дотук. Поне временно трябва да се намали акцизът върху горивата - сега държавата взема по 60 стотинки от всеки литър дизел и трупа бюджетен излишък. Намаляването на акциза ще е изгодно за хората, но и за хазната, защото по-евтиното гориво означава повече потребление и повече приходи", се отбелязва в публикацията.
"Строим "Тракия" на половин цена", информира "Стандарт". Родни фирми ще строят аутобана, а цената ще е на половина по-ниска от договорената с консорциума "Магистрала Тракия" АД.
При обществена поръчка реалната стойност за изграждането на километър е между 2,3 и 2,5 млн. евро. Така магистралата ще бъде завършена след две и половина години за 300 млн. евро.
Вестникът припомня, че днес изтича срокът, в който чуждите фирми трябваше да осигурят нужните банкови гаранции и средства.
"Чужденци ще работят у нас със зелена и синя карта", посочва "Пари". Въвеждането на два вида карти ще улесни визовия режим и достъпа до българския трудов пазар на чужденци от страни извън Европейския съюз.
Това предвижда националната стратегия по миграция, която ще се изпълнява за периода 2008-2015 г. В момента тя се съгласува между отделните държавни ведомства и се предвижда да бъде приета от правителството до края на май, съобщи министърът на труда и социалната политика Емилия Масларова. Основната цел на миграционната стратегия е завръщането на българите, живеещи в чужбина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!