"За първи път този трибунал признава по един категоричен начин, че през 1995 г. в Сребреница е бил извършен геноцид - коментира пред френското радио Жан-Даниел Рюш, политически съветник на прокурора. - Един от основните въпроси е какви са критериите за В конкретния случай трибуналът призна Кръстич за виновен в съучастничество.
Колкото до Слободан Милошевич, основният въпрос е дали може да бъде установена връзка между правомощията и действията на бившия югопрезидент, от една страна, и фактите, от друга. Става дума за това дали Милошевич е знаел, дали е бил преднамерен в действията си, дали е бил способен да прекрати геноцида. Това са въпросите, на които трибуналът ще трябва да отговори."
Имаше ли обаче геноцид и в Косово - трибуналът в Хага ще трябва да отговори и на този въпрос, допълва РФИ. Международният съд в Хага започна да изслушва вчера аргументите на Белгия, която заедно с още седем страни членки на НАТО преди пет години бе обвинена в геноцид от Сърбия и Черна гора заради бомбардировките на Югославия през 1999 г. След Белгия думата имаха представителите на Холандия, Канада, Португалия и Великобритания, както и на Германия, Франция и Италия, а в сряда Сърбия и Черна гора ще представи своите аргументи.
"Законна ли бе употребата на сила по време на войната в Косово през 1999 г.? Именно този въпрос зададе бивша Югославия на трибунала в Хага - предава подробности от Брюксел Пиер Беназе. - Решението няма да бъде произнесено тази седмица, но съдът ще трябва да разгледа жалбата на сръбските власти срещу осем държави. Трибуналът вече обяви, че не разполага с необходимите компетенции да разгледа жалбите срещу други две държави - Испания и САЩ.
Преди пет години, в разгара на бомбардировките, бивша Югославия внесе жалба за геноцид срещу страните от НАТО, които тогава взеха участие във въздушните удари. Те са обвинени не само в удар срещу суверенитета на Югославия и нарушаване на международното право, но също така и в желание да унищожат югославските граждани, т.е. обвинени са в геноцид. Важно е да се спомене, че това обвинение работи в полза на Слободан Милошевич. То обаче може да бъде оттеглено от Сърбия и Черна гора, която желае самата тя един ден да стане член на НАТО", коментира френското радио.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!