- Г-н Димитров, страната ни е вече член на ЕС, има относителна икономическа и социална активност. Въпреки това, напоследък сме свидетели на протести от страна на различни социални групи. На какво се дължат те от психологическа гледна точка?

- Изследванията ни показват, че въпреки отчитаната на икономическо и социално ниво стабилност и управляемост на системата у нас, все още има усещане за несправедливост. Поради тази причина хората формират ориентация към поведения, които са отхвърлящи, протестни или демонстриращи неудовлетвореност.

Дори президентът Георги Първанов в анализа си след преизбирането му миналата година каза, че проблемът на България е свързан с усещането за несправедливост, натрупано в периода на прехода.

Вижте какво казват пенсионерите: "Аз съм работил толкова години за тази ниска пенсия. Колкото и да я качи тази госпожа с липосукциите, тя не може да ме удовлетвори. Аз съм измамен".

Така си мислят 90% о възрастните хора. Лекарите също искат да получават повече. Стигаме дори до онази глупава борба за справедливост, каквато е защитата на ракийката. Човек усеща, че са му посегнали с акциз на едно битово занимание, върху което държавно око не трябва да се хвърля.

Българинът иска да живее в своята примитивна битовост. Когато му се казва, че дадено условие се иска от Европа, той тегли на Европа една майна. Защото знае, че тя е по-силна от него и сигурно ще го накаже, но той ще продължи да прави това, което знае от векове - да се прикрива и да мимикрира.

- Българинът не го е страх от властта, той има измислени защитни средства срещу нея. Въпросът е, че мрази себе си, когото трябва да ги прилага. Вие твърдите, че враждебността може да е симптом, че човек не харесва сам себе си, така ли?

- Да, точно така. Имаме един от най-високите проценти на самоубийства на момченца до 16 годишна възраст. Затова никой не говори. Питайте хората от криминална психология, от Института по психология на МВР и "Пирогов".

Бащата не предлага убедителен модел за поведение на сина си. Имаме изключително много поведения, които са израз на самонараняване. Това е видно в хранителните ни навици, липсата на каквато и да е здравна култура, масивното увеличаване на болестите, предавани по полов път.

Млади хора се втурват в рискови поведения, чийто последици не подозират. Като примери ще посоча начина, по който шофират и безразборните отношения със сексуалните партньори, които не са за удоволствие.

- Смятате ли, че обществото ни е узряло за протести или изразяването на несъгласие по този начин е белег за нещо друго?

- Съчетаването на думичките "зрялост" и "протести", е неблагоприятно. Ако са натрупани основания за протестно поведение, не бихме могли да говорим, че системата, която го е провокирала, е зряла сама по себе си.

Протестът изразява безсилие, толерантност към примитивизация на обществения отклик на проблемите. Така хората са ангажират само с площадната и повърхностната страна на гражданското участие.

Една манипулативна държавна власт и олигархия винаги има интерес да провокира протестно поведение, за да принизи формите, в които се организира общественото внимание и действие.

- Може ли да се каже, че протестите са заявка, че хората очакват от държавата да урежда живота им, като отказват да поемат лична отговорност за самите себе си?

- При високото равнище на централизация и концентрация на ресурсите в малък брой хора, вземащи решения, протестите са по-скоро логичен, отколкото странен резултат.

Когато има децентрализация и решенията не се вземат от административни органи, когато гилдиите имат повече саморегулативна мощ, тогава отговорността и рационалността на поведенията нарастват. Гражданският субект в нашият случай е изведен в позиция на обект на управление.

- А дали хората у нас си мислят, че институциите не ги защитават. Тоест, не вярват в съдебната власт, в полицията и т.н.?

- В нашите условия дори добре написаните правила действат мудно и неефективно. По скоро те биват заобикаляни чрез корупционен натиск или поддаване на такъв.

Не е резултатно коригиращото действие на институциите върху поведения, които са били опасни или ощетяващи за обществото. Така хората научават, че нарушителите биват косвено наградени, защото те нито са наказвани, нито има начин да бъдеш стимулиран, ако спазваш законите. Имаме фиктивна, фасадна система за правоприлагане и тази процедурна несправедливост се възприема дори от децата.

- Как ще оцените реакцията на таксиметровите шофьори в петък (9 февруари)? Техен колега беше убит и те блокираха центъра на София.

- Това е типичният ефект на "последната капка". Напрежението беше под повърхността. Имаше случаи, които го нагнетяваха - помните подобни трагедии в Стара Загора и Сливен. Трябва да признаем, че тяхната професия е рискова и не може да бъде опазена от психопатология.

- Какъв е коментарът Ви за кампанията "Не сте сами", чиято кулминация беше концертът на 9 февруари в София? На площад "Ал. Невски" се събраха около 25 хил. души, които изразиха подкрепата си за осъдените на смърт българки в Либия.

- Чувствителна част от обществото ни реагира, но не и цялата общественост. Много от хората показаха солидарност. Българинът винаги го е правил. В този случай никой не може да бъде привлечен по друг мотив, освен емоционална съпричастност.

- Не мислите ли, че реакцията на обществеността е закъсняла? Вече минаха 8 г. от ареста на медицинските ни сестри.

- Наши дипломати от предишни години трябваше да проявят малко мъжество. Помните ли как бившият ни министър-председател Симеон Сакскобургготски разказваше за приятелството си с Арабския свят?

Този човек наистина трябва да излезе на пощада и да се извини за това, че не можа да направи нищо, въпреки че пое уж контрол върху ситуацията. На хората се казваше, че не трябва да правят нищо. Имаше няколко мини протеста пред либийското посолство по този повод, които назидателно бяха прекъснати.

Простите действия, като това да излезеш с лентичка на ревера, са естествени. Друг е въпросът, че сме свидетели как у нас каузи се узурпират.

Имаме си един такъв Главен Граждански Генерал, който се намесва във всичко.

- За кого говорите?

- За Бойко Борисов. Според мен таксиметровите шофьори трябваше да протестират пред неговия "офис" (сградата на Столична община).

Софийската полиция е свързана с общината повече, отколкото с парламента. Да не говорим, че връзката между убийството на един колега и повдигането на въпроса за отстъпки в корпоративните данъци и промени в Закона за пътищата са нелогични и изразяват безсилието на тези, които се опитват да доминират.

Имам предвид силовите министерства. Нищо не мога да твърдя със сигурност, защото нито един от тези хора не ми е бил на кушетката.

- А смятате ли, че някой от тях трябва да легне на кушетката Ви?

- Би им било полезно. Когато видя, че политиците се грижат за психическото си здраве, очевидно няма да имам грижа за последствията от поведението им.
express.bg

Първа сутрин след сватбата. Младоженецът казва: - Скъпа, пие ли ти се кафе? Тя усмихната: - Да, може! Той: - Чудесно! Ще направиш ли и…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Дончев: Подаваме искане за второ плащане по НПВУ

Дончев: Подаваме искане за второ плащане по НПВУ

България Преди 3 минути

Дончев: Увеличаваме бюджета на някои инвестиции, които вървят добре

Великден с NOVA: Празнично настроение и емоции за цялото семейство

Великден с NOVA: Празнично настроение и емоции за цялото семейство

Любопитно Преди 13 минути

Специална програма очаква зрителите по време на най-светлите празници

<p>Странни имейли от Google започнаха да пристигат в Gmail</p>

Странни имейли от Google започнаха да пристигат в Gmail: Какво представляват и трябва ли да ги отворите?

Свят Преди 1 час

Експертите предупреждават за повишено внимание и недоверие при обработка на подозрителни имейли

На първо четене: НС прие промени в Закона за чужденците в България

На първо четене: НС прие промени в Закона за чужденците в България

България Преди 1 час

С цел облекчаване на работодателите е предвидено доказателствата за адрес да се представят от чужденеца след влизането му на територията на България

<p>Камери за наблюдение уловиха последната поява на Бетси Аракава</p>

Камери за наблюдение уловиха последната поява на Бетси Аракава преди смъртта ѝ

Свят Преди 1 час

Съпругата на Джийн Хекман е последно видяна в супермаркет

Иранският външен министър пристигна в Москва

Иранският външен министър пристигна в Москва

Свят Преди 1 час

Арагчи заяви, че основната цел на посещението му е да предаде на руския президент Владимир Путин послание от иранския върховен лидер Али Хаменей

<p>Обилни валежи от сняг и дъжд блокираха пътища в Швейцария 🌨️❄️</p>

Обилни валежи от сняг и дъжд блокираха пътища в Швейцария

Свят Преди 1 час

Без ток е и популярният ски курорт Цермат

<p>Какво се случва с чуждите инвестиции в България?</p>

От възход към спад: Какво се случва с чуждите инвестиции в България?

Светът в числа Преди 2 часа

Рекорден ръст, последван от спад – какво следва за индустрията, ИТ сектора и търговията

7 факта за Мария Петрова – шампионката, която ще вдъхнови Мюнхен на 27 април

7 факта за Мария Петрова – шампионката, която ще вдъхнови Мюнхен на 27 април

Любопитно Преди 2 часа

Петрова ще вдъхнови посетителите с личен пример как изглежда успехът с човешко лице

Издигнаха 12-метров кръст с разпнат Христос в Елин Пелин

Издигнаха 12-метров кръст с разпнат Христос в Елин Пелин

България Преди 2 часа

Монтажът на кръста се е случил на Велика Сряда

19-годишен работник е загинал при трудова злополука в Хасково

19-годишен работник е загинал при трудова злополука в Хасково

България Преди 2 часа

Установено е, че загиналият и баща му са работели за фирмата-изпълнител без трудови договори

<p>Полиция нахлу в дома на 16-годишен, заподозрян в производство на смъртоносни токсини</p>

Германската полиция нахлу в дома на 16-годишен, заподозрян в производство на смъртоносни токсини

Свят Преди 2 часа

Твърди се, че момчето е създало лаборатория на тавана в дома на родителите си

<p>Мъск спечели възхищението на Путин</p>

Мъск спечели възхищението на Путин: Руският президент хвали технологичния милиардер

Свят Преди 2 часа

„Не се случва често такива хора, натоварени с определена идея, да се появяват в човешката популация“

Хематом на окото и фрактура на носа: Жесток бой между ученици в училище в Сандански

Хематом на окото и фрактура на носа: Жесток бой между ученици в училище в Сандански

България Преди 2 часа

За случая е уведомена компетентната прокуратура

Разводът на Исла Фишър и Саша Барон Коен: Борба за 250 млн. долара

Разводът на Исла Фишър и Саша Барон Коен: Борба за 250 млн. долара

Любопитно Преди 2 часа

Раздялата на холивудската двойка става напрегната

<p>Виктор Орбан по стъпките на Доналд Тръмп</p>

Войната на Виктор Орбан срещу ЛГБТ+ общността

Свят Преди 2 часа

Какво стои зад приетата от унгарския парламент забрана на публичните прояви на ЛГБТ+ общността