От днес в цялата страна стартира т.нар. акция "Пешеходец", при която пътната полиция ще глобява за неправилно пресичане.
Миналата година са регистрирани 2283 пътно-транспорти произшествия (ПТП), 32,6% от които - с пешеходци. Загинали са 260 души (27,1%), а 2134 (25,1%) са били ранени.
През миналия летния период (от май до септември 2003 г. включително), са регистрирани 936 ПТП с пешеходци, при които са загинали 94 души и са ранени 890.
От началото на тази година до 15 юни при катастрофи в страната са загинали 17 деца и юноши до 17-годишна възраст, като пет от тях са били пешеходци, седем - пътници в моторни превозни средства, а пет - велосипедисти.
Миналата година от общо 70 загинали при пътни инциденти деца и юноши до 17-годишна възраст 19 са били пешеходци, а 15 - на възраст между 6 и 14 години.
Основната причина за злополуките са несъобразената с пътните условия скорост, както и неправилното пресичане и движение на пешеходците по пътните платна.
Поради агресивното поведение на водачи, блъснали хора на пешеходни пътеки при отнемане на предимство, са станали 501 ПТП, при които са убити 32 души (3,5%) и са ранени 491 (6,1%), като е налице
тревожна тенденция за увеличение на злополуките по тази причина.
Пътно-транспортните произшествия по вина на пешеходците се дължат главно на неправилно преминаване през платното - 210 ПТП миналата година и 45% от общия брой, станали по вина на пешеходци.
Други причини са внезапното слизане на платното (161 инцидента, или 34,4%), преминаването на червен сигнал на светофара (42 случая, или 9%) и излизането на платното пред или зад превозно средство (25 ПТП, или 5,3%).
Тежките злополуки с пешеходци стават главно в по-големите градове, където интензивността на движението е висока, и основно на улични отсечки между кръстовищата.
Миналата година на улични отсечки в селища у нас са възникнали 2985 произшествия (61% от всички злополуки, станали в населени места), при които са убити 315 души (71%) и са ранени 3385 (60,4%), като повечето пострадали са пешеходци.
Най-често при злополуки като пешеходци загиват пенсионери.
От общо загинали 260 пешеходци м.г. 117 са на възраст над 65 години, тоест - почти всеки втори убит пешеходец е от тази възрастова група.
Направление "Пътна полиция-КАТ" към националната полиция отправя и някои препоръки за безопасност:
- Когато на платното и край него има пешеходци (възрастни и деца), винаги очаквайте изненадващо излизане на платното. В такива случаи намалете скоростта и бъдете готови да спрете и да предотвратите произшествие.
- По тъмно се движете винаги със скорост, която да позволи да спрете в зоната на видимостта пред вас. Намалявайте скоростта при превключване от дълги на къси светлини. Така ще успеете да предпазите пешеходец, движещ се неправилно по платното.
- Ако на платното има възрастен човек, който пресича бавно, по-добре е да намалите скоростта и да го пропуснете. Внимавайте дали движещите се отзад водачи ще го забележат и ще го предпазят.
- Бъдете нащрек в районите на пешеходните подлези, спирките на обществения транспорт, пешеходните пътеки. Това са места с концентрация на злополуки, защото пешеходците пресичат внезапно и неправилно пред и зад спрелите автобуси и тролейбуси, както и над подлезите. При заобикаляне на спрял автобус намалявайте скоростта.
- Когато се движите по улици с паркирани отстрани автомобили, намалете скоростта и внимавайте дали на платното внезапно няма да излезе дете. Поддържайте по-голяма странична дистанция от паркираните коли, без да навлизате в насрещното движение.
- Ако платното, по което се движите, пресекат деца на велосипеди, намалете скоростта и бъдете готови да спрете, тъй като зад тях може да излезе друго дете на велосипед, което догонва групата. По същия начин реагирайте, ако иззад ограда на платното се търкулне топка.
- Ако пешеходците са навлезли на платното на пешеходна пътека и пресичат, намалете скоростта и спрете, за да ги пропуснете. Не забравяйте, че според Закона за движение по пътищата пешеходни пътеки на кръстовищата са и местата на платното, които се явяват продължение на тротоарите. Затова - не управлявайте агресивно!
- Когато завивате на кръстовище, давайте предимство на пресичащите пешеходци.
- Пресичайте уличните платна само на определените за това места - на пешеходни пътеки.
- Ако вече пресичате по пешеходната пътека, вие сте с предимство пред автомобилите, но не бъдете сигурни, че всички водачи ще спрат и ще ви дадат възможност да пресечете спокойно. Някои преминават покрай пешеходците бързо и агресивно, без спиране и при опасна близост. Не разчитайте,че всеки шофьор ще спази предимството ви.
- Извън населено място не пресичайте рисковано път с интензивно движение, когато видимостта е ограничена.
- Оглеждайте се внимателно, преди да излезете на платното за пресичане. В населените места много автомобили се движат със скорост над разрешената, която не можете да прецените реално, а и някои водачи не са склонни да спират и ви предоставят възможност да пресечете.
- Ако бързо приближава автомобил, за който не сте сигурни, че може да спре, не навлизайте на платното - така ви задължава Законът за движение по пътищата.
- Ако водач спре и ви направи знак с ръка да пресечете, когато преминавате край неговия автомобил, погледнете внимателно наляво дали зад него не идва друг автомобил, чийто шофьор няма намерение да спре.
- Когато пресичат, възрастните пенсионери е по-добре да потърсят помощ от по-млади хора, за да ги преведат през улици, булеварди и кръстовища с интензивно движение. Те трябва да избягват движението пеш в тъмната част от денонощието.
- Когато липсват тротоари, се движете пеш отляво по банкета, а не отдясно по платното. Така сте с лице към приближаващите автомобили.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!