П роверява се дали консултантски фирми са свързани с корупционни схеми по програма САПАРД, стана ясно на днешното заседание на комисията за борба с корупцията към Народното събрание.
На него бяха изслушани министърът на земеделието и горите Нихат Кабил, неговият заместник Димитър Пейчев и директорът на Държавен фонд "Земеделие" Асен Друмев.
"Всички вътрешни проверки, които са направени показват, че директно участие на служители от фонд "Земеделие" в корупционни сделки няма. Има обаче няколко случая, но не за директна злоупотреба.
Има сигнали за случаи на изнудване - че ако някой си плати, проектът му ще бъде одобрен. В понеделник ще занеса тези сигнали в МВР", каза министър Кабил.
Асен Друмев допълни, че ще бъде направен регистър на консултантските фирми, за да се стигне до изнудвачите сред тях.
"В много от случаите се чудим защо се дават пари, при положение че така или иначе проектът е добър и ще мине. Няма алтернативни и бързи начини за получаване на средства", каза още пред депутатите Кабил.
Той допълни, че до 2007 г. трябва да бъдат усвоени 1,5 млрд. евро. Непризнатите разходи за България към момента са 9200 евро.
През 2004 г. са одобрени 101 проекта, а са депозирани 270 за селски туризъм. Според земеделският министър Красимир Неделчев, който е зам.-началник на държавен фонд "Земеделие", е освободен от длъжността с решение на управителния съвет.
Асен Друмев призна обаче, че нотариус трябва да връчи решението на неговия доскорошен подчинен.
Няма да тълкувам отношенията между Софийския градски съд и Софийската градска прокуратура, каза още Кабил и допълни, че щом прокуратурата изисква от съда отстраняването на Неделчев, за фонда това е основание, че той трябва да бъде освободен.
Според депутата Яне Янев 50% от средствата, усвоени по програмите, са предназначени за купуване на скъпи лимузини и живот в комфортна среда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!