И ма решение на правителството да започнат технически действия по подготовка за повторно включване на един от спрените блокове на АЕЦ "Козлодуй", съобщи премиерът Сергей Станишев пред журналисти.
Той уточни, че процедурата изисква технологично време от поне 45 дни.
Включването на реактора ще стане след диалог с Европейската комисия, със страните от ЕС и ако газовата криза продължи неопределено време, посочи премиерът.
Той допълни, че трябва да се отчитат всички политически рискове.
Не можем да действаме едностранно и да поставим пред свършен факт нашите партньори, заяви Станишев.
Моята позиция е, че решението за закриване на блокове III и IV в АЕЦ "Козлодуй" не се основава на обективна и ефективна експертиза, каза премиерът.
Той посочи, че МААЕ и експерти винаги са твърдели, че реакторите отговарят на международните стандарти.
Първи, още в деня, когато бяха спрени доставките на руски газ, за идеята за отваряне на някой от спрените реактори говори президентът Георги Първанов.
Преди три дни Европейската комисия предупреди и България, и Словакия, че присъединителните им договори не им дават никакви права за едностранно отваряне на реактори в атомните електроцентрали "Козлодуй" и "Бохунице".
Мощността на 1000-мегаватовия VI блок на атомната ни централа е намалена до 67% след като в 11.00 ч. днес е изключила една от четирите главни циркулационни помпи на реактора, съобщи пресцентърът на Министерството на икономиката и енергетиката.
Дефектът е бил отстранен и са започнали операции за подготовка за включване на главната циркулационна помпа и за постепенно повишаване на мощността на блока. Очаква се след 24 часа натоварването на блока да достигне 100%.
Електроенергийният системен оператор е включил резервни мощности, с което се гарантира нормалното функциониране на електроенергийната система.
На 14 януари от НЕК съобщиха за рекордно потребление на ток - 7 150 мегавата на час, като отбелязаха, че това е най-високото ниво, откакто се води статистика за потребяваното количество ток в България. Експерти вече изказаха опасения, че, ако газовата криза продължи, може да се стигне до недостиг на електроенергия и да се наложи режим на тока.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!