В секи европеец произвежда между 15 и 20 кг електронни отпадъци годишно. Въпреки че ЕК наложи изискване търговците да взимат обратно старите модели от битовата електроника, а производителите да финансират рециклирането, нещата сред потребителите съвсем не изглеждат розови.
Проучване на Nokia за територията на ЕС сочи, че едва 3% от мобилните телефони се рециклират, а Белгия се намира дори под този праг. По принцип белгийците имат вече навика да рециклират домакинските си отпадъци, но без електронните.
Според Nokia,всеки мобилен телефон може да бъде рециклиран до 80%. От проучването научаваме още, че рециклирането на 3 млрд. мобилни телефона ще позволи да се спестят 240 000 тона суровини, като се има предвид, че по света има около 3,5 млрд мобилни телефона.
Пресметнато в количеството отделяни вредни газове в атмосферата това би означавало от движение да се спрат 4 млн. автомобила.
Само в Белгия 44 % от мобилните телефони, които не се използват лежат някъде в дъното на чекмеджетата. 4% от белгийците заявяват, че хвърлят на боклука старите си телефони, въпреки че това е забранено.
Доскоро се смяташе, че връщането на стъклени бутилки за повторно използване се е превърнало в трайна практика за германците. Оказва се обаче, че рециклирането на стъклените отпадъци измества традиционното връщане на бутилки, известно в Германия като pfand.
На пръв поглед в това няма нищо лошо, но рециклирането консумира много повече енергия, отколкото повторната употреба. Връщането на бутилки за повторно използване се практикува единствено в малките квартални магазини.
Бутилките, предназначени за рециклиране, се предпочитат от големите търговски центрове и супермаркети.
Данните от статистиката сочат, че едва 1/4 от продадените безалкохолни напитки в Германия са в бутилки за повторно употреба. Много по-изгодно е за хората да си купуват например минерална вода в бутилки за рециклиране, отколкото да изберат същата вода, но в стъклени бутилки за многократна употреба.
През 2003 г., германското правителство въведе депозит за бутилките от 25 евроцента, като бяха инвестирани милиарди евро за създаването на подходяща инфраструктура и изоставянето на рециклирането.
От германския Институт по опаковките съобщават, че ако потребителите използват единствено бутилките за многократна употреба, в атмосферата ще се отделя 1 млн. тона въглероден двуокис по-малко.
Много българи се научиха да изхвърлят разделно битовите отпадъци в кофите за разделно събиране, вярвайки, че помагат за опазване на околната среда. Повечето от тези хора се интересуват къде отиват тези отпадъци и какво се случва с тях, защото често са свидетели как кофите се изпразват в един и същи камион, а това обезсмисля всичко.
От "Булекопак", една от организациите, занимаваща се разделно събиране, твърдят, че стъклото се извозва самостоятелно. Хартията и пластмасата се смесват, но на депото в Божурище работници разделят ръчно едното от другото.
Няма завод за рециклиране на всички отпадъци. В момента у нас се рециклира хартия и стъкло.
Изградени са няколко предприятия за рециклиране специално на стъкло. Има и производители, които използват рециклирано стъкло като суровина - завод "Рубин" в Плевен и "Дружба стъкларски заводи" в София и Пловдив.
Екологичните ползи от рециклирането на стъкло не са малко. Прави се икономия на суровини, спестява се енергия в предприятията за стъкло, защото рециклираното стъкло се топи при по-ниска температура. По отношение на употребата на гориво всеки тон натрошени стъклени отпадъци спестява до 20% енергия.
Това се отнася за случаите, в които стъклените продукти няма да се използват многократно или да се използват в същия вид. Защото направени анализи сочат, че многократното използване на стъклени бутилки, например, е по-разумно решение за околната среда, отколкото да се произвеждат непрекъснато нови стъклени бутилки.
В тази връзка има идея да се възроди старата традиция киселото мляко да се продава в стъклени буркани вместо в пластмасовите кофички, които са трудни за рециклиране.
Кофичките и кутии от сокове се събират на склад, защото в България все още няма инсталация за тях. У нас обаче на много места има създадена система за депозит на стъклени бутилки, специално за бира.
Самото законодателство създава предпоставки за получаване на различни облекчения за производителите, които искат да създадат депозитна система за многократна употреба на опаковки.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!