Да, ама не! Едва ли е нужно да припомням тук, че сапуненият сериал, ситуационната комедия и сериалът, чието действие се развива в няколко сезона, нямат нищо, ама съвсем нищо общо помежду си.
Че в САЩ има специални колежи и школи, в които години наред се изучава драматургия на сериала, актьорско майсторство за сериал и режисура на сериал.
Че при сапунените сериали има цял екип от сценаристи, всеки от които отговаря за определена сюжетна линия, а отделни сценаристи пишат диалозите.
Че в страни като Бразилия и Венецуела са превърнали производството на сериали в истинска индустрия и бълват световноизвестни звезди като Освалдо Риос и Талия например. И т.н., и т.н.
В България всеки опит за сериал завършва с падането му от програмната схема поради липса на рейтинг. Подобна нерада съдба имаха "Дунав мост" и "Клиника на третия етаж" по Канал 1, същата участ сполетя сега и "Хотел България" по Нова телевизия. Не искам да бъда лош пророк, но предвиждам аналогично развитие на събитията и за "Морска сол" - другия сериал по Нова телевизия.
В "Хотел България" на пръв поглед всичко е такова, каквото трябва да бъде: екип от сценаристи, измежду които известна журналистка - Светослава Тадаръкова, и ректорът на НАТФИЗ Станислав Семерджиев, популярни и доказали се актьори, шоузвезди, топмодели, хитова песен на Васил Найденов в началото и на финала, планове за 250 епизода напред, блясък и рози, но...
Сериалът спира при 70 заснети и излъчени епизода. Нямал бил публика, защото не се излъчвал в праймтайма.
Истината е, че сериалът нямаше да има публика дори и да се излъчваше в полувремето на финала на световното първенство по футбол. Защото му липсва най-важното: усещането, че се намираш пред огледало на реалността.
Проблемът не е в това, че българската публика се е наситила на сериали, чието действие се развива в хотел (за справка - "Фолти тауърс" и "Хотел "Рай").
Проблемът не е в дисидентско-мутренската сюжетна линия, която загуби своята актуалност някъде през 1994 г., проблемът не е дори в това, че режисьорът Петър Одажиев е проспал снимачния период на първите 50 епизода.
Проблемът е в безобразния кастинг на актьори, за който са виновни и режисьорът, и продуцентите, и сценаристите, взети накуп.
За аматьорите и начинаещите актьори - или добро, или нищо. Те играят както могат. Но за професионалистите, с по няколко игрални филма зад гърба си, е недопустимо да приемат роля без ясна представа какво ще я правят - ей така, само за да са им сигурни хонорарите през следващите една-две години.
Някой трябваше да обясни на Аня Пенчева, че не е на модно ревю, че нейните натъртени маниери, изтерзани погледи и дълбоки въздишки може и да вършат работа на театралната сцена, но тук никак не ни убеждават, че така изглежда и така се държи една измамена съпруга.
Някой трябваше да каже на Катерина Евро, че когато сваляш съпруга на най-добрата си приятелка, не бива да изглеждаш жалка. Защото отнемаш правото на зрителя да те съди сам.
Някой трябваше да каже на Николай Сотиров, че художниците бохеми в България наистина изглеждат брадясали и запуснати, но онези, които имат досег със света или живеят в чужбина (какъвто е неговият герой в сериала), са гладко избръснати и с изряден външен вид.
И за да не излезе, че критикувам самоцелно, ще отбележа и един сполучлив кастинг - Веселин Калановски в ролята на Джими. Последно тв зрителите го гледаха като водещ на 10-минутната рубрика по Канал 1 "На този ден", която застрашително приличаше на радиорубриката отпреди години "Дела и документи".
В "Хотел България" обаче Веселин Калановски доказа, че не е нужно непременно да играеш в Народния театър, за да получиш голяма роля в киното или телевизията. И че може да не си на кориците на списанията, но когато си достатъчно талантлив и търпелив, ще дочакаш звездния си миг.
А, и още нещо: младеж, роден и живял 19 години в САЩ, който говори български без акцент?! Моля ви!!!
В "Морска сол" нещата стоят хем по-различно, хем не съвсем. Кастингът отново е, меко казано, странен. И отново режисьорът Магърдич Халваджиян залага на любимите си актьори, без значение дали те са подходящи за ролите си или не.
Асен Блатечки (звезда в новия филмов хит "Мила от Марс") се провали като водещ на продуцираната от Халваджиян тв игра "ЗалоАЛОжи", а и двамата с Койна Русева участват в игралния филм на Халваджиян "Печалбата". На големия екран Асен Блатечки обикновено се превъплъщава в мутра, а Койна Русева има излъчването на Бергманова актриса и в театъра играе предимно Чехов. Неслучайно на никой друг режисьор не му е хрумнало да ги покани в комедия.
Другите двама актьори - Пенко Господинов и Екатерина Стоянова, както и блестящите комици Тодор Колев, Васил Василев-Зуека и Христо Гърбов са в състояние да спасят сериала, ако... имаха какво да играят.
В осмия епизод от сериала, който си наложих да изгледам от начало до край само заради целите на тази статия, преобладаваха диалози от вида: "Кой? Аз ли? - Ти. - Аз? - Ти. - Аз ли, бе? - Ти, бе!" или "Соня, вие двамата какво? Да не би... Ъъъ... Аааа... Щото, ако вие... да... аз... айдеее..." Да, смешно е наистина. Направо да умреш от смях!
Няма да сравня нито фрейм от "Морска сол" с "Приятели", макар че аналогията е търсена очевадно. Ще си позволя сравнение с друг сериал по Би Ти Ви в същия жанр - "Тя и той". В него диалозите може и да са взети наготово от канадския прототип, може и да са частично адаптирани за българския зрител, но аз лично съм се припознавала в Силвия многократно и съм припознавала много от гаджетата си в Мартин.
И накрая ще обясня заглавието "Морска сол", защото съм сигурна, че се питате откъде се е взело пък то. Сериалът се казва "Морска сол", защото така се казва пиесата на Емил Бонев, върху чиято основа стъпва сценарият. Та в пиесата Соня е настинала и Таня отива при момчетата да им иска морска сол, в която Соня да си накисне краката.
Слава Богу, в сериала морската сол е заменена с аспирин. Но това не прави сюжета по-съвременен. Нито дава обяснение защо сериалът не се казва "Аспирин" например.
А и променливият успех на пиесата "Морска сол" в няколкото градове, в които тя беше поставена, трябваше да подскаже на продуцентите, че "има нещо гнило" в "Морската сол".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!