Средният процент на защитени територии като природни паркове по света е 17%. В България е едва 5%. Или поне беше. Скоро те най-вероятно ще са само 4%.
Конкретната причина за това е решението на Върховния административен съд (ВАС) от миналата седмица, с което най-голямата защитена територия на Балканския полуостров - природен парк "Странджа", беше практически заличена от картата на България.
Създаде се прецедент, по който може да се оборят границите и на всички други над 250 защитени територии в страната.
Затова са основателни твърденията, че от решението по казуса "Странджа" зависи съдбата на българската природа. За да се стигне дотук, бяха използвани пропуски, вратички и направо огромни ями в нормативната база, които размиват отговорността между разнообразни институции и контролни органи и стимулират беззаконието.
И така до 29 юни 2007 г., когато ВАС в тричленен състав с председател Андрей Икономов обявява за нищожна заповедта от 1995 г, с която Странджа се обявява за природен парк. Решението е подписано с особено мнение от съдия Юлия Ковачева.
Според експертизата, назначена за делото "Странджа", точните граници на парка не може да се определят. В решението на ВАС пише, че границите на защитената територия не са вписани в картата на възстановената собственост в землището на село Варвара от 1997 г.
"Това практически е невъзможно, тъй като, когато заповедта е издадена, такава карта не е имало. Не е имало и законово изискване за точното посочване на въпросните граници", коментира за "Капитал" висш магистрат, пожелал анонимност.
"Най-спорната част в решението е обявяването на акт за нищожност" - е позицията на правозащитника адвокат Йонко Грозев. За да бъде провъзгласен един акт за нищожен, той трябва да е издаден от некомпетентен орган, да не е в подходящата форма или пък да няма законово основание.
"Всяка от тези хипотези в случая не е налице", категоричен е адвокат Грозев. В този дух е и особеното мнение на съдия Ковачева.
"Повтарят случая с Камчийски пясъци", коментира Тома Белев, председател на асоциацията на парковете. Миналата година защитената местност Камчийски пясъци също беше обявена за нищожна от ВАС със същите мотиви и отново под председателството на Андрей Икономов.
След дъжд - качулка
Каквито и да са мотивите на ВАС - правилни или грешни, решението му вече е факт. Сега единствената надежда за парк "Странджа" е решението на тричленния състав на ВАС да бъде отхвърлено след обжалване пред финалната инстанция - петчленен състав на съда.
В случая с Камчийски пясъци петчленният състав потвърди решението на тричленния, което не дава особени надежди и за парк "Странджа".
Веднага след решението на ВАС екоминистърът Джевдет Чакъров заяви, че ще го обжалва възможно най-скоро. В четвъртък той представи пред Министерския съвет информация за предприетите от него действия по казуса.След което обеща и да поиска съгласието на колегите си да наложи забрана за строеж на територията на парк "Странджа", както направи това преди близо година в Иракли.
Ако тези действия не помогнат, има възможност "Странджа" да бъде преобявен за природен парк с нова заповед, заяви екоминистърът.
"Ще използвам цялата сила на законодателството, включително и мораториум върху строителство, за да се запази природен парк "Странджа", добави Чакъров.
Според него експерти на министерството вече изготвят правен анализ на цялото екологично законодателство с цел да се закърпят "дупките" в нормативната уредба, които позволиха на казуса "Странджа" да вземе такъв плашещ развой.
От МОСВ обявиха още, че "Странджа" е потенциална зона от екомрежата "Натура 2000" и всички проекти в нея подлежат на допълнителна екооценка.
Според еколози обаче това няма да е достатъчно да спаси природния парк, защото защитните режими по "Натура" са много по-малко взискателни и позволяват застрояване.
Още преди година еколозите предложиха на парламента да гласува закон, с който заповедите за обявяване на защитени територии да не подлежат на обжалване. До момента политическа воля за такова решение нямаше, но сега този вариант отново се обсъжда.
Горещият картоф на вината
Според екоминистъра Джевдет Чакъров това са всички възможни действия, които МОСВ има правомощията да предприеме. По думите му главният виновник за създалата се ситуация е община Царево и кметът й Петко Арнаудов, защото поставят местните интереси над общонационалните.
Арнаудов пък заяви, че той не е враг на природата и не е искал премахването на парк "Странджа", а само уточняване на границите му и премахване на 40 хил. декара земеделски земи от територията му, които са общински.
Арнаудов поиска от МОСВ Странджа да бъде обявена отново за природен парк възможно най-скоро, но с точни граници. Така той прехвърли горещия картоф на вината за създалата се ситуация на ВАС.
В четвъртък председателят на ВАС Константин Пенчев пък заяви, че ВАС не може да е за застрояването на парка или против него, а може само да се произнесе дали заповедта за обявяването му е законосъобразна. Така отново отговорността е размита.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!