И кономисти препоръчват домакинствата да не съхраняват парите си в брой, а да ги сложат на депозит, да не ги харчат за ненужни неща и да бъдат внимателни при тегленето на заеми, казват икономисти, представители на държавата и потребителски организации.
Изгодни са инвестициите в недвижими имоти и в квалификация. Не е подходящо сега да се преговаря с работодателите за увеличаване на заплата, но ако изникне изгодно предложение за нова работа, то не трябва да се изпуска.
Кризата е удобен момент хората на наемния труд да вземат съдбата си в свои ръце и да опитат самостоятелен бизнес в сектори, свързани с услуги и стоки, които винаги се търсят.
Други препоръки са да се хората да се научат да водят семеен бюджет и да са внимателни при покупката на промоционални продукти.
Съветите на "Индъстри Уоч"
Според Георги Стоев, управляващ съдружник в "Индъстри Уоч" (Industry Watch), в момента лихвите на банките растат и затова хората биха могли да се замислят, ако притежават пари в брой, да ги сложат на депозит. Друга препоръка е да се огледат за възможност за добра сделка на пазара на недвижими имоти и ако имат спестени пари, тази и следващата година ще са подходящи за инвестиране в имоти, при положение че цените на този пазар спадат.
Стоев смята, че кредитирането няма да е основният проблем за бизнеса, защото кредитът само помага да се осъществят идеите, а не е водеща сила. В този смисъл всеки, който е мислил да вземе кредит с пет до десет на сто лично участие, ще трябва да се откаже, защото банките ще финансират проекти с по-голямо лично участие и по-голяма надеждност на бизнеса, с който предприемачът се захваща.
Моментът не е особено подходящ да се иска от работодателите увеличение на заплати или да заплашва с напускане на работа. Ако трябва да се съкращава домакинският бюджет, би могло например да се започне от телефонните разговори, особено ако те формират до 15% от разходите на домакинство.
Съветите на Министерството нa икономиката и енергетиката
Според директора на дирекция "Политика по отношение на предприятията" в Министерството на икономиката и енергетиката Ели Анави в края на годината кризата започна да се чувства най-вече в експортно ориентираните отрасли и затова препоръката към собствениците на малки и средни фирми е да търсят пазарни ниши, да създадат нови продукти и услуги, да търсят подкрепа от хората на науката и да оптимизират разходите си.
Препоръката към хората на наемния труд е да помислят за квалификацията си, ако получат добро предложение, да не се колебаят да сменят работното си място и да престанат да бъдат хора на наемния труд, а да се опитат сами да вземат нещата в ръцете си.
Държавата се стреми да създаде подходящи условия за стартиращите фирми и сега е в ход предложение на министъра на икономиката минималният капитал на дружествата с ограничена отговорност да намалее от 5000 лв. на 100 лв., каза Анави.
Това ще позволи на студенти, безработни, млади пенсионери да се захванат със собствен бизнес, без да поемат риска с цялото си имущество, както в случая с едноличните търговци.
Няма рецепта кои са в момента най-препоръчителните сектори за самостоятелен бизнес, посочи Анави. Той обаче отбеляза, че по време на криза ще се запази търсенето на стоки и услуги, свързани със сектора "енергийна ефективност" - внедряване на енергоспестяващите технологии, слънчеви батерии, локално отопление, изолираща дограма, защото от това зависи намаляването на разходите на фирми и на домакинства.
Препоръка на Анави към домакинствата за справяне с кризата е да се харчи само за необходими неща и да не се сключват оптимистични кредити, които впоследствие да не могат да се обслужват.
Съветите на Българската национална асоциация на потребителите
Според Богомил Николов, изпълнителен директор на Българската национална асоциация на потребителите, в условията на икономическа криза трябва много да се внимава с тегленето на кредити. Той отбеляза, че има oщоизвестна формула, според която човек не бива да задлъжнява с повече от 30% от съвкупния си доход. Много хора в България обаче задлъжняват с 50-60% от стойността на това, което печелят. Това означава риск от загуба на жилището.
Предоговарянето и разсрочването на кредити е добра възможност, която малко хора познават, смята Богомил Николов. Според него при затруднения, е по-добре клиентът да се свърже с банката и да потърси предоговаряне, вместо просто да спре да плаща.
Задължително е банките да публикуват на интернет-страниците си своите общи условия, за да могат хората да се ориентират предварително, отбеляза Николов. Тези условия обаче стават ясни, едва след като се сключи договор за определен продукт.
По време на криза много стоки поевтиняват и това е добър период за пазаруване, твърди Николов. Не са препоръчителни обаче спонтанните покупки. При ненормално ниски цени може да става дума за много ниско качество. Чисто български пазарен трик е така нареченото "удряне в кантара". Ако на десет сергии цените са еднакви, а на единайсетата е с 20% по-евтино, това трябва да е индикатор за възможна измама според него.
Друга препоръка е да се внимава при подписването на различни договори. Сега компаниите в областта услугите - мобилни оператори, кабелни телевизии, интернет-доставчици и други предлагат редица промоции с определен гратисен период и много хора се подмамват от рекламите, а често се оказва, че промоционалните продукти са по-неизгодни от стандартните.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!