Р умъния и България, някога с репресивни режими на управление, сега предлагат възможности, твърди управителят на фонд Йон Флореску, пише "Файненшъл Таймс".
Фондът на Флореску инвестира и в двете новоприети членки на ЕС, въпреки че той описва Румъния като по-атрактивна, тъй като има развита производствена база, докато България разчита основно на туризъм.
"Да инвестираш в тези държави не е нещо екзотично. Макроикономическата ситуация в България и Румъния е много, много добра. И двете икономики са подобни", казва той.
Икономическият растеж на страните е висок след края на комунистическата ера. И в двете държави се наливат пари за инвестиции в мостове, летища и пътища, твърди Флореску пред изданието.
Строителният сектор в Румъния нараства с 20-30% годишно, например.
Встрани от инфраструктурата Флореску предпочита да инвестира в потребителски стоки, строителство, лека промишленост, недвижими имоти, материали и храни. Той избягва нови компании.
Фокусът на неговите инвестиции са частни компании с възможност да станат публични. Добри покупки според него е направил в "Поликолор", румънският производител на бои, "Албалакт", "Ромар", фирма за частни медицински услуги, Българската стокова борса и земи в центъра на Букурещ.
Флореску задържа инвестициите си обикновено три до пет години. Когато купува дялове в частни компании, той търси такива фирми, за които смята, че ще останат стабилни.
Развитието на частни пенсионни фондове в Румъния вероятно ще доведе до революция на борсата, смята Флореску.
В момента проучва потенциални инвестиции в Сърбия и смята, че страната може да обхване почти 30% от портфейла му на този етап.
Сърбия е по-интересна от България, тъй като икономиката й не е фокусирана върху имоти и туризъм. Строителството, инженерството, производствените сектори и банките предлагат добра възвращаемост, пише "Файненшъл Таймс".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!