Финансовата институция е собственик на банка "Биохим", уточнява Investor.bg.
Проучването анализира банковите пазари в Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Полша, Естония, Литва, Латвия, България, Румъния и Хърватска.
"Има много индикатори, които показват, че банковият пазар в Централна и Източна Европа ще запази силния растеж, постигнат през последните няколко години. Все още има огромно нереализирано търсене", коментира Мариане Кагер, главен икономист на BA-CA и ръководител на изследването.
15 години след началото на прехода, кредитирането в региона на ЦИЕ като процент от БВП е около 34%, което е около 1/3 от средното за еврозоната, като Хърватска е начело с 61% кредити спрямо БВП, а Румъния е на последно място с около 18%.
Различията в депозитите са по-малки. В ЦИЕ депозитите са 44% от БВП или около 2/3 от средното за ЕС. В същото време депозитите на глава от населението са само 1400 евро, което е 10% от нивата за ЕС. Това е резултат от все още доста ниските нива на доход на глава от населението (2300 евро в сравнение с 23 700 евро).
"Очакваме доходите в да се удвоят в следващите десет години, което ще се отрази положително на личното парично състояние. В момента дори по-благоденстващите страни в ЦИЕ като Полша, Унгария и Чехия паричното състояние във формата на финансови активи е ниско (около 2400 евро на глава от населението, което е само 8% от средното за еврозоната). Средното парично състояние за цяла ЦИЕ е около 1,900 евро на глава от населението", каза още Кагер.
Икономическите анализатори на BA-CA смятат, че има силен потенциал за растеж, особено в областта на частните заеми, които в момента са на много ниско ниво - около 12% от БВП, докато в еврозоната са около 49% от БВП. Анализът им установи, че през последните три години общият обем на отпуснатите кредити в ЦИЕ е нараснал с 12% в сравнение със само 4% в еврозоната. Частните заеми, като част от общия кредитен портфейл са се увеличавали годишно с около 20% (при 6% за еврозоната), което потвърждава силния потенциал за растеж в района.
"Въпреки това, обемът на частните заеми на глава от населението в ЦИЕ все още е много нисък - около 550 евро, докато в еврозоната е около 11 600 евро. Дори в страни, където данните за частни заеми на глава от населението са с най-високи стойности като Хърватска (1653 евро) и Словения (1364 евро), те все още са ниски, около 12-14% спрямо данните за еврозонатаЧ, смята ръководителят на изследването.
Като цяло през следващите няколко години, топбанките в ЦИЕ ще постигнат възвращаемост на активите по-висока от средното за 15-те страни в ЕС.
"В бъдеще от растежа на банковия пазар ще се възползват банките, които развиват по-ефективно дейността си, увеличават продуктивността си и използват професионални инструменти за оценка на риска", заключава Мариане Кагер.
Въпреки напредъка в последните няколко години, банковият сектор в ЦИЕ все още е сравнително малък в сравнение с Европейския съюз. В региона около 300 банки имат общи активи от около 350 млрд. евро. Това е еквивалентно на 2,4% от общите активи на всички банки в еврозоната.
В страните, включени в изследването, нивото на концентрация, т.е. пазарен дял на петте най-големи банки за всяка от страните, е средно около 62%, което е малко по-високо от средното за еврозоната - 54%. Броят на населението на банков служител е 274, което е значително по-високо от средното за ЕС - 136.
"Банките в ЦИЕ са много по-печеливши от банките в Западна Европа, особено ако за показател се вземе възвращаемостта на активите. Това ще се запази и в следващите години", твърди Кагер.
През 2003 г. клиентите на BA-CA в региона се увеличиха с 500 000 - до около 4 млн.. Печалбата преди данъци, генерирана от банковите дъщерни дружества в ЦИЕ се увеличи от 281 млн. евро (2002 г.) до 321 млн. евро в края на м.г.
В момента BA-CA развива дейност в 11 страни от региона.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!