Предлагаме ви пълния превод на този материал по препечатката в неделния в. "24 часа":
В края на 80-те комунистическото правителство на България направи една хижа за студенти без особени луксове и инсталира скърцащо бавен лифт по пистите над Банско (Bansko.bg), малко градче, обградено от върховете на Пирин.
Условията на "Академика" бяха спартански, но спомените за искрящия ситен сняг и една от най-дългите писти в Европа останаха за много от инженерните и ИТ специалисти, които емигрираха да работят на Запад в ранните години на прехода.
И сега те се връщат вече като новата класа български предприемачи, които разполагат със средства за свой недвижим имот, където да прекарват уикенда на ски. Къде например? Банско, което вече не е опърпано убежище в планината, а един от най-бляскавите ски-курорти (BanskoSki.com) в "нова" Европа.
Софийската фирма "Юлен" е инвестирала над 40 млн. евро в ски оборудване, специално съобразено с пистите и климата по склоновете на Пирин.
Блещукаща синя гондола извозва скиорите и сноубордистите от скиорския център в края на града до 1600 м надморска височина, където са ски-училищата и пистите за начинаещи, а двуседалков лифт продължава към най-високите склонове, на 2500 м надморска височина точно под връх Тодорка.
Пистите са 17, включително 16-километров маршрут, който стига до покрайнините на града. Те са грижливо обработени и снабдени с десетки оръдия за изкуствен сняг.
Ски-картите имат микрочип, който може да се прочете през якето, за да не се налага да тършувате из джобовете си в студа. Спасителната служба пък отговаря на кратък мобилен номер за скиори, изпаднали в беда.
Черешката на тортата е възможността да карате извън трасетата или пък да опитате биатлона - смесица от стрелба и ски-бягане, популярна сред българите.
Местни туроператори предлагат още крос-кънтри (надбягване през пресечена местност) и поход със снегоходки (сноу-шуинг) по обсипаните с иглолистни гори по-ниски склонове.
Не е изненада, че туристическите фирми вече са тук, а някои от тях, като българската "Болкан холидейс" (BalkanHolidays.net) предлага чартърни полети до София (на 2,5 часа от Банско), заедно с настаняване в хотели, в къщи под наем или в апартаменти.
След като чужденците започнаха да опознават България и наляха сериозни пари във ваканционни имоти по Черноморското крайбрежие, където инвестират, вместо да вземат под наем, както бившите емигранти в София, изглежда напълно естествено ски-курортите да са следващите на опашката в манията за купуване на недвижимости.
Себастиан Кинсман, банков служител, който в момента търгува с недвижима собственост, се е установил в България, защото "условията за ски са невероятни", и много бързо се е ориентирал към ваканционите имоти. И засега стратегията му проработва. До момента Кинсман е продал 70 апартамента
в Манастира, нов триетажен комплекс в Банско край скиорския център, чиито дървени балкони в традиционен стил гледат към планината.
Кинсман обяснява, че е предпочел да строи в Банско вместо в Боровец (ски-курорт от годините на комунизма, който е на час разстояние от София) или Пампорово (на два часа път южно от Пловдив, в Родопите) заради качеството на ски-съоръженията и красотите на националния парк "Пирин" (PirinNP.com), който е в списъка на ЮНЕСКО с обекти от културното наследство.
"Това със сигурност ще бъде водещият курорт на България - казва той. - Пистите нямат равни в региона, има и доста накъде да се разширява."
Появата на Банско на картата на Европа накара цените на недвижимата собственост да скочат до небесата. И въпреки това цените за строеж са сравнителни ниски - едностайният апартамент стартира от 40 000 евро, а апартамент с две спални с дървен балкон и камина в някой от охраняваните комплекси, които имат басейн и сауна, струва 60-70 000 евро.
(Туроператори като "Балкан" и германският "ТУИ" предлагат и възможността да си възвърнете част от средствата чрез схеми за отдаване под наем по време на 4-месечния ски-сезон.)
В близките села като Добринище (Dobrinishte.cbbbg.com), което е следващият етап от проекта за развитие на "Юлен", цените са дори по-ниски. Селска къща от дърво и камък в традиционен български стил все още могат да се купят за 20 000 евро, въпреки че стойността на ремонта ще ви удвои цената.
В момента строителният бум в Банско му придава вид на пограничен район, нещо като "Див изток". По тротоарите са паркирани бетоновози, а над строителните площадки крановете стоят на стража.
Зам.-кметът Ивайло Рухов обаче е на мнение, че районът е по-малко застрашен от пренаселване като по Черноморието заради ограниченията, наложени от близостта на националния парк.
"Наистина развитието изглежда агресивно, но имаме нужда от достатъчно легла и обекти за услуги, където да настаним още 7000-8000 гости. Веднъж да постигнем това, ще се съсредоточим върху високото качество на околната среда заради целогодишния туризъм", обяснява той.
Един добре запазен стар град с криволичещи павирани улици и страноприемници, струпани зад високи каменни зидове, напомнят за историята на Банско като спирка за някогашните кервани на Отоманската империя, пътуващи от Константинопол до Солун на Егейско море.
Градът е бил и едно от средищата на читалища - кафенета, трансформирани в читални в края на XIX век, когато държавата се е стремила да ограмоти селските райони.
Тази историческа атмосфера, както и присъствието на "новоевропейската" средна класа на България, помагат на чужденците да се чувстват уютно. Почти всички местни хора говорят английски, а улиците са чисти и добре осветени.
Изникналите няколко бара и дискотеки могат осигурят настроение като в елитен ски-курорт, но центърът на нощния живот са механите, приземни таверни, които предлагат огромни порции храна и фолкмузика. Повечето успяват да избягат от кича заради качеството на музиката и кухнята, която включва печено агнешко и катми с орехи и мед.
Онези, които не карат ски, могат да пояздят или да посетят средновековните църкви и руините от римско време недалеч, а една екскурзия до обществената баня от комунистическо време в Добринище дава възможност да поговорите за шансовете на България да влезе в ЕС, докато се киснете във вулканична минерална вода от извора.
Пирин става все по-популярна и за туристически походи през лятото, а мрежата от алпийски хижи е значително усъвършенствана. Много от пътеките и алеите, създадени да обслужват ски-курортите, от тази година ще бъдат използвани и за планинско колоездене по програма, финансирана от "Юлен".
Президентът на Българската федерация ски (БФСки) Цеко Минев обяснява, че ще има още повече атракции за онези, които не карат ски, включително и поне едно игрище за голф с 18 дупки.
Средносрочната стратегия е ски-съоръженията в Банско да се развият до стандарта, който ще позволи на България да стане домакин на зимните олимпийски игри през 2014 г.
Олимпийска кандидатура ще означава вместо пътя от София да се изгради магистрала от четири платна, която ще съкрати пътя от летището до Банско до по-малко от два часа.
Междувременно догодина ще бъде открит нов граничен пункт с Гърция, което ще съкрати до същото времетраене пътя от летището в Солун.
"Когато времето е ясно, от Пирин се вижда Егейско море. И си представете как идвате на ски в Банско през април, а след това отивате с кола в Гърция, за да поплувате в морето", казва Цеко Минев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!