И ма ли дискриминация в сферата на здравеопазването във Франция? Този въпрос си задават пациентите, ползващи универсалната здравна осигуровка.
4,8 млн. души с ниски доходи имат такава осигуровка, въведена през 1999 г. Теоретично, тя им гарантира безплатно лечение, а лекарят получава парите от здравните осигуровки. Практиката обаче сочи, че
лекарите масово отказват да приемат тези хора
През юни е извършено специално проучване. Представяйки се за лица с универсална здравна осигуровка, авторите на изследването се обаждат по телефона на лекари специалисти в департамента Вал-дьо-Ман, близо до Париж.
Те искат от медиците час за прием. Резултатът: 41% от специалистите отказват.
Най-търсените услуги са тези на гинеколозите, психиатрите и зъболекарите. Част от тях аргументират отказа си с надхвърляне на договорените тарифи или с убеждението си, че ползващите универсалната здравна осигуровка не са бедни и злоупотребяват със социалната защита.
Съюзът на общопрактикуващите лекари обаче осъди поведението им и определи техните аргументи като неприемливи.
Мади Донант е лекар в 20-ти район на Париж и е член на Съюза. Неговото мнение е, че колегите му аргументират много зле своя отказ и подхранват слуховете, че бедните всъщност не са бедни и само злоупотребяват.
"Но както при всеки слух, зад него не стои кой знае какво. Освен това в нашата професия има известна етика. Ние сме положили Хипократовата клетва. Имаме чест.
Смятам, че да бъдат приемат всички пациенти и да бъдат лекувани всички нуждаещи се, независимо от доходите им, е част от професията ни", казва той.
Лекарският съюз е сезирал отговорните институции и чака отговор, за да се справи със злоупотребите.
В Турция дискриминацията, свързана с предоставянето на здравни услуги, също е икономическа. Всички сектори в страната са либерализирани от средата на 90-те години.
Затова и здравната система работи на две скорости
От една страна е държавната услуга, а от друга - частния сектор, който става все по-скъп.
Консултациите в диспансер или държавна болница са безплатни. Въпреки това все повече турци избират да платят много скъпо, но да получат обслужване при частен специалист.
Причината за този избор са безкрайните опашки в обществените здравни заведения. Има случаи, когато хората спят на улицата, за да се доберат първи до избрания от тях лекар.
Но претовареността на т. нар. държавни лекари е огромна и понякога те допускат драматични грешки. Към това се прибавят корупцията и лошото оборудване и така постепенно държавното здравеопазване се превръща в услуга за бедните.
Българската система на здравеопазване се промени от данъчен към осигурителен тип. Това изправи много хора поради бедност или безработица пред сериозни трудности, свързани с достъпа до медицински грижи.
Проблемите идват и от факта, че в българското здравеопазване
подкупите продължават да са нещо обикновено
Ако можеш да дадеш - можеш и да получиш качествена медицинска помощ, обобщава накратко препатил пациент. Изключение правят спешните случаи.
Здравни специалисти смятат, че съществена предпоставка за наличието на корупция е разнообразният произход на средствата, които влизат в здравеопазването - от държавния бюджет, от здравната каса, от различни дарения.
Това означава, че в действителност на пациентите се налага да доплащат - за консумативи, за медикаменти и др.
Майка на седемгодишно дете се оплаква, че в "Пирогов" са й поискали 250 лв. на ръка, за да направят операция на малкото момче, което е постъпило там с направление от личния лекар.
За неспазване на добрата лекарска практика правителството е предвидило двойни санкции - глоба до 10 минимални работни заплати. Те обаче ще влязат от 1 януари догодина.
От своя страна лекарското съсловие е недоволно от фокусиране на негативното отношение към него.
Много лекари работят под съвременните стандарти
и се опитват да осигурят адекватна помощ за близо 1,3 българи, които в момента се лекуват в болничните заведения.
Само няколко болници разполагат с медицинска апаратура последно поколение.
В доболничната помощ медицинското обслужване е предназначено за хора с много време.
Общопрактикуващите лекари имат по 800-1000 пациенти. Пред кабинетите им се чака дълго и това, което могат да дадат личните лекари е талон за преглед при специалист.
Идеята за истинския семеен лекар не проработи
Така хората, които не могат да си позволят да губят време, се отказват от услугите на личния лекар, плащат по-скъпо и използват частното медицинско обслужване, като на практика техните здравни осигуровки се обезсмислят.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!