Т урският външен министър Али Бабаджан предлага тристранна среща с колегите си от Армения и Азербайджан с цел да обсъдят проблемите, затрудняващи отношенията помежду им.
Идеята се зародила по време на историческото посещение на турския президент Абдуллах Гюл в Ереван миналата събота, каза Бабаджан в интервю за турската телевизия Ен Ти Ви.
Турският външен министър заяви, че вероятно ще се срещне в края на септември в Ню Йорк с външните министри на Армения и Азербайджан по време на заседанието на Общото събрание на ООН. Бабаджан уточни, че има съгласието на арменския си колега и изрази увереност, че и азербайджанският външен министър ще приеме предложението за тристранна среща.
Той посочи, че е възможно и президентите на трите страни - Турция, Армения и Азербайджан, да се срещнат в Ню Йорк.
Проблемите между Турция и Армения не са независими от тези между Армения и Азербайджан, отбеляза турският външен министър. Той каза още, че Турция може да предприеме стъпки във връзка с проблема, свързан с Нагорни Карабах, както и че Анкара има готовност за подобряване на отношенията с Ереван.
Турция призна Армения при обявяването на независимостта й през 1991 г., но не поддържа дипломатически отношения с нея. През 1993 година Анкара затвори границата си с Армения, след като арменски военни части превзеха анклава Нагорни Карабах в Азербайджан.
Във връзка с посещението на турския президент в Армения Бабаджан посочи още, че освен въпроса за Нагорни Карабах, Гюл е обсъдил с арменския си колега Серж Саркисян и събитията, свързани с масовото избиване на арменци в Османската империя през периода 1915-1917 година.
Саркисян е подкрепил инициативата за създаване на комисия за проучване на трагичните събития.
Армения смята, че в Османската империя са били избити 1,5 млн. арменци, което представлява геноцид, мнение, подкрепено и от други страни, докато Турция се противопоставя на това и твърди, че около 300 хил. арменци и най-малко още толкова турци са били убити при вълненията, предизвикани от въстанието на арменците, които се включили на страната на руската армия във войната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!