П од заглавие "Поевтиняване на кредитите" вестник "Зюддойче цайтунг" публикува статия за предложението на еврокомисаря по защита на потребителите Меглена Кунева за либерализиране на потребителския кредит.
Ето и основните акценти в публикацията, представени от Българската редакция на радио "Дойче веле".
Предложението на българската еврокомисарка е от голямо значение, тъй като засяга огромен пазар. Повече от половината европейци теглят заеми, за да си купят мебели, автомобили или други продукти.
За да може тези потребителски кредити на стойност от 200 до 100 хил. евро да поевтинеят колкото се може повече, Кунева предлага въвеждането на общоевропейски правила.
По този начин тя иска да предостави на потребителите възможността да се възползват от големите различия в лихвения процент в отделните страни членки.
Докато например финландците заплащат средно 6% лихви, португалците са принудени да се примирят с цели 12%.
Новата директива за потребителския кредит изглежда така:
Общоевропейският регламент ще предостави на отделните национални банки възможността да предлагат кредити в други държави от ЕС. По този начин потребителят ще има много по-голям избор по отношение на условията за взимане на кредит, а конкуренцията неотменно ще накара банките да предлагат по-атрактивни листи.
На практика това ще функционира посредством стандартизиране на информацията, което означава, че банките ще предлагат по една и съща схема информация за условията си по отпускане на кредити.
Така европейският потребител ще разпознава от пръв поглед коя банка предлага най-изгодния за него заем.
Стандартизирането на информацията е от полза за потребителите, смята и Франк-Кристиан Паули от Федералното сдружение на службите за защита на потребителските интереси. Новата европейска директива за потребителския кредит ще проправи пътя на германските банки в чужбина и обратното. Много чуждестранни банки ще имат шанса да навлязат на германския финансов пазар.
Това наситина е много по-вероятно, отколкото изглежда на пръв поглед
Студия на Европейската комисия доказва, че всеки четвърти европеец взима кредит онлайн. Така за един берлинчанин например дадена банка в Стокхолм е точно толкова близо, както и банка в Щутгарт.
Проф. Удо Райфнер от Хамбургския институт за финансови услуги е на мнение, че по отношение на потребителските кредити обединена Европа представлява заплаха за крайния потребител.
Той прогнозира, че много банки ще привличат клиенти с предложение за кредити с нисък лихвен процент, докато в действителност при голяма част от потребителите изискваният лихвен процент ще е много по-висок, тъй като ще се определя според кредитоспособността на длъжника.
Според Райфнер общоевропейското либерализиране на потребителския кредит ще се отрази негативно на защитата на интересите на германските потребители.
Меглена Кунева отхвърля категорично подобни твърдения. Франк-Кристиан Паули от Федералното сдружение на службите за защита на потребителите смята, че германският стандарт в това отношение няма да бъде нарушен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!