До 2011 г. се очаква китайските градове да изместят Бангалор, Мумбай, и Делхи в Индия, и Манила на Филипините, от класацията на най-известните офшорни центрове за предоставяне на услуги, сочат данни на IDC, цитирани от IDG News Service.
Агенцията за пазарни проучвания IDC представи новия доклад Global Delivery Index (GDI), който сравнява 35 града в Азиатско-Тихоокеанския регион като потенциални места за изграждане на офшорни глобални центрове за услуги, базирайки се на критерии като разходи за труд, разходи за наем, езикови умения, политика на правителството, инфраструктура, и нива на възвращаемост от персонала.
В момента Бангалор оглавява класацията, следван от Манила, Делхи и Мумбай. Китайските градове, които фигурират в листата за 2007, включват Далиан, Шанхай, и Пекин, като се нареждат съответно на пето, шесто и седмо място.
Индийските градове се отличават с характерни предизвикателства като разходите за персонал и натиск за инфраструктурата, заяви в телефонно интервю Конрад Чанг, мениджър изследвания за Азиатско-Тихоокеанските операции в IDC. Докато Индия се е фокусирала върху щатския и европейските пазари, Китай има огромни възможности на японския и корейския пазари, допълва Чанг.
Китайските градове ще надделеят над индийските до 2011 г. заради масовите инвестиции, направени в инфраструктура, уменията по английски език, Интернет връзките и техническите умения, които са още един плюс към офшорните дейности, пише IDC.
От Forrester Research обаче нямат толкова оптимистичен поглед относно мястото на Китай като офшорна дестинация. Преди две години най-голямата азиатска страна беше широко приета като основния конкурент на Индия като място за офшорни услуги, но изследванията показват, че пазарът не се е развил до степента, в която анализаторите са очаквали, пише в доклад, изнесен наскоро от Forrester.
Първоначално Китай превличаше бизнеса от корейските и японските компании, но много от тях са предпочели да започнат свои операции в Китай, отколкото да изнасят операции, защото няма много големи доставчици на услуги в Китай, смята Сидхарт Пай, партньор в аутсорсинговата консултантска компания Technology Partners International.
Много щатски и европейски компании, които са изнесли офшорните си операции в Индия, може да имат дейности и в Китай, казва Пай. "Индийският оператор обаче ще бъде по-голям," допълва той.
Китай още не е преодолял опасенията на потребителите относно уменията по английски език, защитата на интелектуалната собственост и изчерпването на държавата, твърдят от Forrester.
В разрез с това, Индия има облекчена и преминала теста на времето законодателна среда, основана на общото западно право, обяснява Пай. Дори Китай да инвестира мощно в образование, населението няма да може да научи в близките четири до пет години така добре английски език, както индийците, смята той. "Индийците говорят английски вече в продължение на над 100 години," обяснява Пай.
Демографската картина на Индия е благоприятствана и факта, че продължителен период държавата е ключова дестинация за офшорни услуги.
При наложената правителствена политика в държавата с най-много жители на планетата за не повече от едно дете в семейството, населението на Китай остарява. В същото време, броят на хората под 30 г. в Индия е два пъти по-голям от младите в Китай. ИТ индустрията обаче се нуждае на първо място от млад персонал.
Индексът Global Delivery Index на класира потенциала на градовете като офшорни дестинации, обясни Чанг. Реалното бизнес решение на компаниите да започнат свои офшорни операции в тези градове ще зависи от множество други фактори, допълва той. GDI е променящ се индекс, преразглеждан на всеки шест месеца. ?Въпросът не е Индия срещу Китай," каза Чанг, въпреки че IDC прогнозира офшорния бизнес и в двете държави да расте.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!