Нанотехнологиите могат да допринесат за развитието на мобилните телефони като удължат на живота на батериите чрез ползването на транзистор, върху прототипа на който работят в IBM.
Изследователите в компанията залагат на нанотехнологии за създаването на бъдещото поколение безжични приемо - предаватели, които ще са с много по-голяма чувствителност в сравнение с тези, използвани в днешните телефони. Освен това ще се произвеждат от много по-евтини материали, твърдят от IBM.
Учените, с покрепата на DARPA (U.S. Defense Advanced Research Projects Agency), са създали прототип на транзистори от нов материал, наречен графен (graphene). Това е модификация на графита, състояща се от слой въглеродни атоми, които са подредени в структура, подобна на килийки от пчелна пита. Тя позволява електроните да преминават по-бързо през нея и с по-висока ефективност в сравнение с материала, от който се правят сегашните транзистори, твърди Ю Минг Лин, член на изследователския екип на IBM в Йорктаун Хайтс, Ню Йорк.
Корпорацията съобщи преди броени дни, че учените са постигнали 26GHz честота с помощта на транзисторите от графен. Прототипите на транзисторите, ползвани за теста, са с широчина на гейта 150 нм. Целта на изследователите е да постигнат 50 нм гейт, което ще позволи постигането на честоти над 1THz.
Тези честоти далеч надвишават използваните в съвременните мобилни мрежи. Вероятно приложение на честотите над 1THz ще има в медицината и в армията - за получаване на изображения без рентгенови лъчи или за неконвенционални оръжия, смята Лин. За разлика от вредните рентгенови лъчи, честотите от терахерцовия обхват ще са в по-нисък от видимите лъчи обхват - а това означава, че няма да са толкова опасни, допълва той.
Графенът е с по-ниска себестойност в сравнение с тестваните досега специални материали като галиев арсенид, германий и индиев фосфид. Евтината алтернатива предлага и възможност за работа при по-високи честоти. Но според прогнозите на специалистите графенът е малко вероятно да се въведе в масова употреба до 10 години.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!