"В съвременния глобално интегриран свят все повече компании реализират трайно конкурентно предимство, тъй като съумяват да използват по най-добрия начин натрупаното от тях познание. Това е и най-прекият път към икономика, базирана на знанието - чрез създаване, развитие и разгръщане на професионалистите - хората с умения и знания", заяви на пресконференция в София новият генерален директор на IBM България, който представи днес визията на компанията за развитието на организациите. Според него IBM разполага с широк набор от програми за подбор, обучение и развитие на служителите и на младите таланти. „Това ни прави предпочитана компания - и от клиенти, и от служители. Амбицията ни в България е да разгърнем по-широко този свой потенциал", допълни Раков и даде за пример новосъздаденият в София Глобален център за обслужване и управление на бизнес процеси. В центъра вече работят над 200 човека, 10% от които са граждани на развити страни от ЕС като Франция, Ирландия и др. Това показва, че IBM е глобална компания, но също че у нас има подобрен бизнес климат, каза още мениджърът. - За 15 поредна година IBM e лидер по брой регистрирани патенти и ние ще използваме своите опит и умения за подпомагане на българското образование и икономика."
Според Раков организациите от миналия век днес се заменят от изключително гъвкави компании с глобални ресурси, които не се възприемат като строго йерархична организация, а като жива мрежа. „Самата природа на работата се променя, тъй като талантливите специалисти могат да работят по глобални проекти от всяка точка на света. Не правят изключение и служителите на IBM България. Техните знания и уменията стават изключително важни в този процес и ги правят „конвертируеми" в целия свят."
3 са ключовите фактори, които могат да помогнат за успеха на страна като България - развитие на умение чрез засилени инвестиции в науката и образованието, създаване на иновации на база на сътрудничество между държавата и бизнеса за определяне на ясна и отворена бизнес среда и законова рамка, поощряваща инвестиции. „Не на последно място се налага подкрепа за малките и средни компании, тъй като силният SMB сектор означава създаване на нови работни места", каза още Александър Раков. Той допълни, че IBM България ще обърне сериозно внимание на този тип клиенти у нас и ще осигури трансфер на бизнес модели към малките предприятия, на които често не достигат финансови и човешки ресурси, но се нуждаят от иновативни технологии.
Общо 1,6 млрд. евро е инвестирала IBM в развиващите се пазари, като през 2007 г. в България е открит Глобалният център за обслужване и управление на бизнес процеси, който ще ще предоставя бизнес консултантски услуги за фирми, които изнасят дейностите си по финанси, счетоводство и доставки към външни компании. Новата структура обслужва както регионални клиенти от Централна и Източна Европа, така и глобални - от Северна и Южна Америка и Азия.
„В света услугите носят над 60% от приходите на IBM, особено след придобиването на консултантския бизнес на PriceWaterhouseCoopers (сделка за $3,5 млрд.). В България съотношението е същото“, допълни Александър Раков.
През 2007 г. е отворен и технологичен център в сътрудничество с българските университети. В него преподаватели и студенти от българските висши училища ще работят в реални условия с най-новите технологични решения. За създаването на центъра IBM е инвестирала $40 000.
Освен това чрез инициатива на IBM „Great Minds Initiative" български студенти по компютърни науки имат шанс да да спечелят тримесечен стаж в развойната лаборатория на IBM в Цюрих, където наред със студенти от Централна и Източна Европа да изпробват своите умения и талант за решаването на глобални бизнес проблеми.
Новият генерален директор
Александър Раков се присъединява към IBM България през 1994 г. като мениджър за банковия сектор, като скоро след това е повишен на поста търговски директор. От 2006 до декември 2007 г. той отговаря за бизнеса на IBM в сектора на малките и средни предприятия за над 40 страни в Централна и Източна Европа, Близкия изток, Австрия и Швейцария.
Александър Раков е магистър по „Машиностроене" от Техническия университет в София. Той има магистърска степен по бизнес администрация (MBA) от британския колеж Henley Management College. Притежава и бизнес сертификат от INSEAD.
Раков наследи на поста Георги Ранделов, който вече ще ръководи отдела на IBM за средния бизнес в Североизточна Европа. Георги Ранделов бе начело на IBM България 10 години. Той започва работа в компанията през 1990 г., а от 1997 г. е неин генерален мениджър.
Източник: IDG.BG
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!