Д нес в Канада, Северна Европа, Русия и Северозападен Китай беше наблюдавано пълно слънчево затъмнение.
В България явлението можеше да се наблюдава само в 10% - между 12:26 и 13:41 ч. С най-голяма продължителност и фаза беше в северна България.
Пълното слънчево затъмнение можеше да се наблюдава на живо онлайн по телевизията на НАСА с коментари от астрофизика Фред Еспенак. От 1970 г. той проследява феномена в различни кътчета по света.
Последното пълно слънчево затъмнение беше на 29 март миналата година. Най-добре то се виждаше от района на Анталия, Турция. На 11 август 1999 г. също имаше пълно слънчево затъмнение. То привлече множество туристи в района на Каварна, откъдето се виждаше максималната му фаза.
Слънчево затъмнение има когато Луната застане между слънцето и Земята и трите небесни тела са на една линия. Тогава Луната покрива изцяло или частично слънчевия диск и за кратко той става невидим.
Специалистите препоръчват слънчевото затъмнение да не се наблюдава с невъоръжено око. Най-добре е да се използват очила със специални предпазни филтри (това не са слънчеви очила). Ако не разполагате с такива, можете да си направите филтър с подръчни материали.
Подходящи са:
тъмното стъкло от предпазните маски на заварчиците,
основата с магнитно покритие от дискети, освободени от външната защитна обвивка,
метализирано фолио, което се използва за опаковане на цветя и подаръци,
стъкло, опушено със свещ.
Средващото пълно слънчево затъмнение ще може да се наблюдава на 3 септември 2081 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!