П равителството публикува в интернет страницата си многословен план за действие в отговор на критиките на Еврокомисията (ЕК) срещу България, в който освен словесен баласт има малко същински поправителни мерки.
Документът заедно със своите 29 приложения се простира на 350 страници, докато критиките на ЕК от 23 юли се побират общо на 30 страници в три доклада.
Въпреки съотношението 10:1 изобилието от думи не показва ясно намерение бързо да бъдат разобличени и наказани виновниците за спирането на еврофондовете за България, което е главно условие за тяхното разблокиране.
Срещу най-голямата заплаха - да бъдат отнети близо 800 млн. евро за пътища по оперативна програма "Транспорт" - правителството отговаря с мерки за медиен шум. Сред тях се открояват церемонии "първа копка", "голямо публично събитие за информиране на целевите групи и широката общественост за напредъка по ОП "Транспорт" през 2008 г.", "стартиране на медийна кампания за популяризирането на ОПТ", "провеждане на семинар за представителите на медиите" и пр.
Транспортното министерство на Петър Мутафчиев не съобщава какво ще прави за издирване на виновниците в бившия фонд "Републиканска пътна инфраструктура", където бе засечен конфликт на интереси за 120 млн. лв.
Това искане на ЕК обаче е схванато от регионалния министър Асен Гагаузов, който трябва да спасява 340 млн. евро за пътища по Оперативна програма "Регионално развитие". Той обещава нов одит в периода между 30 септември и 30 ноември.
Такова обещание е дадено и в отделния план за действие на новата Национална агенция "Пътна инфраструктура"(НАПИ), която е на подчинение на премиера. Тя ще провери подозренията за нередности, на които се е натъкнала външната одитна компания KPMG.
Финансовият министър Пламен Орешарски ще добави към одита уверение, че фондовете на ЕС не са засегнати от конфликт на интереси в НАПИ. Подобна декларация през февруари на Орешарски обаче подразни ЕК, защото само гарантира, че пътният фонд не е злоупотребявал с европейски пари, и премълча за българските.
На категоричното искане на ЕК "да се състави списък на всички физически и юридически лица, които са признати за виновни за участие в нередности и измами или се разследват на подобно основание", България отвръща, че "ще даде публичност и прозрачност на случаи на конфликт на интереси", но без да посочва срок.
Натискът на Брюксел за действия от съда и прокуратурата получава отговор с приложено писмо от 6 август на Върховната касационна прокуратура до националния ръководител по еврофондовете Димитър Ивановски.
То повтаря засечените от ОЛАФ и огласени по медиите скандали, сред които централен е случаят Марио Николов-Людмил Стойков с източените 7,5 млн. евро по САПАРД. През септември ще има нов независим одит на програмата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!