В американската преса не спестиха критиките дори към костюмите на Албена Денкова и Максим Стависки.
"Денкова носеше нещо като странен карнавален костюм, който я правеше да прилича малко на Бил Беличик (известен бивш състезател и треньор по американски футбол - б.ред.) след борба за топката - казва в коментар ESPN. -
Украинката Елена Гришчук пък беше не само в рокля без гръб. Тя беше почти и без предница, само със стратегически пискюли пред гърдите си."
"Ако си с кофти костюм е лошо. Но ако е добър - никой не го забелязва. А последната реакция, която искаш да предизвикаше: "Господи, този пък с какво е облечен?", коментира О'Меара.
Той и колегите му многократно са упреквани, че избират прекалено женствени костюми.
"Това е нормално в този спорт. Най-малко шест от 14 олимпийски медалисти в последните 20 години са познати в определени кръгове, че имат хомосексуални връзки. Някои отбори са изцяло съставени от гейове", твърди бившият съдия Джон Джонсън.
Модните специалисти останаха потресени от избора на шведа Кристофър Бернтсон, който изглеждаше като пурпурна мумия, или пък на белгиеца Кевин ван дер Перен с неговия костюм в червено, черно и сребристо, обсипан с повече бляскави пайети от стриптийз-танцьорка в Лас Вегас.
Шокът беше не по-малък и при сребърния медалист Стефан Ламбиел (Швейцария), който за да представи "Годишните времена" на Вивалди бе избрал да се облече като ... зебра.
Голям проблем за състезателите са цените на костюмите.
Популярната Вера Ванг е дизайнерът на Мишел Кван, но американката е милионерка и може да си го позволи. Дори с помощта на по-неизвестни моделиери, един костюм излиза над няколко хиляди долара.
Американецът Денис Петухов признава, че със съпругата му и негова партньорка Мелиса Грегъри дават по $15 000 на година само за облеклата си на леда.
"Много е скъпо - вайка се казва Петухов, който се представи с обсипан с блестящи камъчета костюм на Ромео - Все пак костюмите са това, което придава театралност и привлича милиони почитатели към спорта. Те наистина правят фигурното пързаляне толкова красиво".
Той обаче признава с тъга, че тези пари се дават като за сватбен костюм, само където "сватбата" се повтаря за всяко състезание.
Някои от костюмите състезателите продават на свои колеги, но дори тогава финансовата възвръщаемост е само наполовина.
Имам цял килер с дрехи, които никога не бих облякъл пак, но все пак ги пазя, допълва О'Меара.
"Тези състезания станаха абсолютно невъзможни за гледане, обобщава Джеф Билингс, бивш дизайнер на облеклата на звезди като Пеги Флеминг, Мишел Кван и Сара Хюз. - Трябва ти да носиш костюма, а не той - теб. Костюмът трябва да е поразителен при всички случаи. Проблемът днес е, че всичко е много крайно."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!