Един от най-авторитетните японски вестници "Йомиури Шимбун" (Yomiuri.co.jp), чийто тираж надхвърля 10 млн., следи визитата с множество публикации, една от които е под заглавие "Подкрепата на кандидатурата на Япония за постоянно членство в Съвета за сигурност на ООН. Лекция на българския министър-председател".
Засягайки въпроса за необходимостта от реформи на ООН, българският премиер е потвърдил отново подкрепата на София за кандидатурата на Япония за постоянно членство в Съвета за сигурност на световната организация, пише изданието.
"Йомиури Шимбун" изтъква, че Сакскобургготски използва визитата си в Япония, за да апелира активно за навлизането на местни компании на българския пазар.
Поместено е и интервю, в което в отговор на въпрос министър-председателят изтъква, че няма разлика дали служиш на народа си като цар или като премиер.
Вестникът разказва за необикновената съдба на Симеон Сакскобургготски, наследил българския трон в ранно детство, след което семейството му е било принудено да напусне страната и след половин век се завръща.
През 2001-ва той основава центристка партия НДСВ, която спечелва парламентарните изборите същата година, обяснява още изданието.
"След 50-годишно отсъствие от родината си той я намира в състояние на изостаналост след комунистическата епоха. Животът в Испания му е дал възможност да опознае икономическия напредък на западните страни", се посочва още в статията.
Централният японски всекидневник "Майничи Шимбун" (Mainichi.co.jp) също отразява посещението в обширен материал, озаглавен "България в нов облик получава признание от международната общност".
Вестникът акцентира върху факта, че визитата на българския премиер в Япония се осъществява в годината, когато България се е присъединила към НАТО, председателства ОССЕ и приключва преговорите за присъединяване към ЕС.
Изданието информира и за срещата на министър-председателя със специалната пратеничка на японския премиер г-жа Йорико Кавагучи в рамките на Министерската среща на ОССЕ в София.
По време на разговора Сакскобургготски е посочил, че тази година е забележителна за България и че след дълъг период на изолация страната в новия си облик е получила признание от международната общност.
Водещият японски икономически всекидневник "Nihon Keizai Shimbun" (NNI.nikkei.co.jp) също публикува интервю със Симеон Сакскобургготски под заглавие "Въвеждане на еврото през 2009 г.".
Пред вестника премиерът отбелязва перспективите на България за скорошно членство в ЕС.
Изтъква се, че приключването на преговорите с ЕС тази година и очакваното подписване на договора за присъединяване напролет ще осигурят постигането на основната цел - членство на България в ЕС през януари 2007 г.
В разговора министър-председателят отбелязва значението на въвеждането на еврото и важността му за по-пълноценно приобщаване на българите към ЕС, като целта е единната валута да бъде въведена през 2009 г.
В интервюто си премиерът изразява и безпокойство относно ситуацията в Ирак и подчертава важността на предстоящите избори там.
Англоезичното издание на водещия японски всекидневник "Йомиури" - "The Daily Yomiuri", отразява речта на Сакскобургготски пред Международното икономическо общество "Йомиури" под заглавие "Българският министър-председател подкрепя кандидатурата на Турция за членство в ЕС".
В материала е цитиран посочения от госта пример с Португалия, станала членка на ЕС през 1986 г., относно икономическите ползи за една страна след присъединяването.
Премиерът изтъква, че след като е влязла в ЕС, Португалия е претърпяла небивал разцвет.
Българите не са по-малко умни, нито по-малко енергични и работливи от португалците, убеден е той.
Пред обществото "Йомиури" Сакскобургготски откроява и ролята на България като фактор на стабилност в Югоизточна Европа, допълва вестникът и цитира благодарността му за предоставяната от Япония помощ, определяйки я като "важен фактор за реформата и модернизацията на страната ни".
България е пълноправен член на НАТО от март т.г. и е приключила преговорите по присъединяване към ЕС, което ще й даде възможност да стане пълноправна членка през 2007 г., припомня изданието.
През настоящата година се навършват 85 години от установяването и 45 години от възстановяването на дипломатическите отношения между България и Япония, се казва още в публикацията.
Все още няма конкретни договорености относно разполагането на бази на НАТО в България, заявява българският правителствен ръководител пред в. "Майничи".
В интервюто си той изразява очакване, че ОССЕ, председателствана от България, отново ще изпрати наблюдатели на предстоящите на 26 декември повторни президентски избори в Украйна.
В материала си за визитата изданието отбелязва, че посещението на българския министър-председател в Япония е първото от демократичните промени в България и от 34 години насам.
Отделя се и специално място на икономическите връзки и възможностите за двустранна дейност в областта на околната среда.
Сътрудничеството по линия на Протокола от Киото, отразено в Съвместното заявление на министър-председателите на двете страни, е определено като перспективна сфера.
Съобщава се още, че по време на визитата е подписано и Съвместно заявление за сътрудничество между българското правителство и Японската банка за международно сътрудничество по проекти в рамките на Протокола от Киото.
Документът ще даде възможност за активизиране на бизнеса, свързан с този важен световен договор - например рехабилитация и повишаване на ефективността на топло- и електроцентралите в страната, както и за увеличаване на инвестициите от японски компании в енергийния сектор в България, заключава вестникът.
Официалното посещение на Симеон Сакскобургготски е широко отразено и от японската национална телевизия NHK (NHK.or.jp).
В интервюто, което премиерът дава за електронната медия, се засягат основно въпроси за участието на страната в следвоенното възстановяване на Ирак, предстоящото членство в ЕС, евентуалното разполагане на американски военни бази на българска територия и възможностите за двустранно сътрудничество по линия на Протокола от Киото.
Спортният всекидневник "Никкан спортс" и осведомителните агенции "Киодо" и "Джиджи" от своя страна отразяват срещата на министър-председателя с българския състезател по сумо Калоян Махлянов (Котоошу) през първия ден от визитата на Сакскобургготски.
В публикациите се отбелязва, че българският премиер е насърчил и изразил подкрепа за младия сумист, а в отговор Котоошу е споделил желанието си да играе ролята на "мост на приятелството" с Япония.