Л идери на Демоскратическата партия в САЩ призоваха президента Джордж Буш да свика спешна среща на лидерите на Г-8 за намиране на изход от финансовата криза.
В писмо до президента Председателят на Камарата на представителите Нанси Пелоси и лидерът на демократическото мнозинство в Сената Хари Рийд го призовават да свика спешна среща на държавните и правителствените ръководители от осемте най-развити промишлени държави.
Двамата призовават Буш да заеме лидерската позиция, която американският народ и светът очакват от САЩ. Според тях срещата на Буш с министрите на финансите и шефовете на централните банки от Г-7 не е достатъчна.
Министерството на финансите трябва да предприеме бързи действия за реализирането на спасителния план за финансовите пазари, заяви кандидатът на демократите за президент Барак Обама. Макар сривът на пазарите да е много сериозно предизвикателство, сега не е моментът за страх или паника, каза сенаторът от Илинойс.
Снощи, за седми пореден ден Нюйоркската фондова борса приключи
търговията със срив
на водещите индекси, като Дау Джоунс спадна със 7,33%и 678,91 пункта до 8579,19 пункта, което най-ниското равнище от юни 2003 г. насам.
Високотехнологичният индекс Насдак се понижи с 95,21 пункта до 1645,12, а Стандард енд Пуърс 500 загуби 74,88 пункта и се понижи до 910,06 пункта.
Преди една година Дау Джоунс достигна рекордното си ниво от 14164,53 пункта.
Тази сутрин
Японската централна банка Банк ъв Джапан (Bank of Japan)
вля 3500 млрд. йени (26 милиарда евро) на финансовите пазари, след като по-рано сутринта инжектира 2000 млрд. йени (15 млрд. евро). Това стана на фона на поредния срив на Токийската фондова борса, която отчете спад с над 10% в сутрешната сесия.
Това е най-мащабното вливане на ликвидности за едни ден (5500 млрд. йени) от началото на кризата и 18-ият работен ден, в който японската централна банка се намесва с цел предоставяне на свежи пари в краткосрочен заем на финансовите институции, изпитващи липса на ликвидности заради финансовата криза.
Индексите на фондовите борси във Филипините, Австралия и Индия
се сринаха средно с 8% тази сутрин след спадането на водещите индекси снощи на Уолстрийт.
Цената на лондонския петрол Брент спадна под 80 долара
в азиатската търговия, а американският лек суров петрол се търгуваше за 82 долара на фона на опасенията на инвеститорите от глобален икономически спад, предизвикали паническа разпродажба на акции и петрол.
Според анализатори "целият пазар е изгубил доверие във всичко" и пазарите са обзети от паника и страх. Инвеститорите не се впечатлиха от намаляването на лихвите при координирана акция на големите световни централни банки с цел да се деблокират кредитните пазари.
Европейските фондови борси се сринаха
в началото на борсовата търговия тази сутрин. Борсите в Лондон и Франкфурт загубиха повече от 10%, а борсата в Париж - над 9%, предаде АФП.
Индексът FTSE 100 на борсата в Лондон спадна с 10,20% и за първи път от 3 юли 2002 г. падна под 4000 пункта до 3,873,99 пункта.
Индексът Дакс на борсата във Франкфурт намаля с 9,35% до 4,430,17 пункта след като за кратко спадна с повече от 10%. Индексът CAC 40 на борсата в Париж спадна с 9,68% до 3,109,50 пункта.
Двете московски борси ММВБ и РТС бяха затворени тази сутрин в 10 ч.
московско време по разпореждане на Федералната служба по финансовите пазари (ФСФП). След като фондовите пазари в САЩ и Азия отчетоха поредния рязък спад и участниците в търговете очакваха срив на руския пазар, ако сесията започне по обичайното разписание.
Икономиката на Сингапур навлезе в рецесия за пръв път от шест години,
след като брутният вътрешен продукт (БВП) спадна за второ поредно тримесечие, съобщи министерството на търговията и промишлеността. На годишна основа БВП е отстъпил с 6,3% през третото тримесечие след сезонната корекция на данните, като през предходното тримесечие бе отчетен спад с 5,7%.
Министерството не използва термина рецесия, въпреки че тя се определя при две последователни тримесечия спад на БВП, отбелязват агенциите.
Последната рецесия в Сингапур бе през 2001 година, когато икономиката на страната се сви с 2,4 процента. Сингапурското министерство преразгледа към понижение и прогнозата си за растежа до около 3 процента, обяснявайки това със забавянето на световната икономика и местната икономическа обстановка. Валутните регулатори в Сингапур днес обявиха смекчаване на валутната политика за пръв път от четири години.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!