О ще един либийски полицай ще бъде прибавен към списъка с ищците по делото за клевета срещу петте български медицински сестри в Либия, съобщи БНР.
"Ако на всяко заседание се появява нов полицай, процесът ще се проточи дълго. Изтощително е за нас и за съдиите", оплака се либийският им защитник Осман Бизанти.
Той определи подобна ситуация като "фарс".
Поредното заседание от процеса срещу сестрите и палестинския лекар за клевета е насрочено за утре към 15 ч. българско време, е казал за "Франс прес" адвокат Бизанти.
До този момент процесът се води по жалби на трима либийци, които са предявили общо искове за близо 12 000 000 долара.
Прокуратурата настоява за най-тежкото наказание - затвор от три години.
Процесът започна на 25 февруари, като българските сестри и палестинският лекар настояват, че признанията им са били изтръгнати с изтезания - електрошокове и насъскване на кучета по време на разпитите.
Адвокатите Хари Харалампиев и Георги Гатев днес пътуват за Либия. Според Хараламбиев, адвокат Гатев все още не е конституиран, информира БГНЕС.
На въпрос какво ще кажат на медиците ни за това, че не бяха регистрирани като кандидат-евродепутати, Харалампиев отговори:
"Те гледат българска телевизия и знаят. Не промениха закона и следователно те не могат да бъдат регистрирани".
Петте сестри Кристиана Вълчева, Нася Ненова, Валя Червеняшка, Валентина Сиропуло и Снежана Димитрова и палестинският лекар Ашраф Ахмад Джума бяха осъдени на смърт през май 2004 г. по обвинение за умишлено заразяване със СПИН на либийски деца в болница в Бенгази. Българките са в затвора от 1999 г.
Лидерът на "Ред, законност и справедливост" Яне Янев призова да се гласува за нерегистрираната от ЦИК листа на медиците и предупреди за възможността от касиране на първите избори за български представители в Европейския парламент.
Чрез гласуването с бюлетина №4 българският народ ще изрази отношението си към тези, които не позволиха осъдените на смърт медицински сестри да станат кандидати за евродепутати, обяви Янев и подчерта, че чрез това гласуване българите ще покажат съпричастност към съдбата на сестрите.
"Колкото повече гласове събере касираната листа, толкова по-бързо ще е действието на световните институции. Защото решаването на проблема с българките е невъзможно да стане само с усилията на българските институции", каза той.
Неговата партия ще сезира Европейския съд за правата на човека и Съда на европейските общности в Люксембург за решението на ЦИК.
Според адвокатите на партията съществуват сериозни основания за непризнаване на евровота на 20 май у нас. Това произтича от нарушаването на директива на Съвета на Европа от 6 декември 1993 г., според която не може да се въвежда принцип на уседналост за собствени граждани.
Така се налага двоен стандарт при избора на депутати за българския парламент и за Европейския парламент, търдят юристите.
Яне Янев припомни, че самият Закон за избор на евродепутати е приет в последния момент от българския парламент. Той отказа да прогнозира колко българи ще подкрепят касираната листа с осъдените на смърт български медицински сестри, но посочи: "Това е бюлетина за надежда, за живот за отвеждане на проблема в сърцето на европейските институции."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!