Б едствено положение бе обявено в общините Пазарджик и Асеновград, както и в част от селищата на пловдивските общини Стамболийски и Съединение. Там най тежко са пострадали кв. "Полатово", гр. Стамболийски, където са наводнени 30 къщи и шест села от община Съединение.
В тях са залети голяма част от къщите и е изровена пътната настилка по улиците. Наводнените къщи в с. Голям Чардак са 20, в Церетелево - 15, в Малък Чардак, Найден Герово и Драгомир по 10 къщи и в Правище - около 25 къщи .
В кв. "Горни Воден" е затворена главната улица "Св. Кирик" от срутище, а в Долно Воден са разрушени подпорни стени, паднали са два пешеходни моста, изкоренени са дървета.
До единия от мостовете багер е паднал в дерето. Затворен е пътят Асеновград - с. Лясково вследствие на свлечени големи количества земни маси и екипи на Гражданската защита работят по разчистването им.
Почистват се и паднали подпорни стени в с. Долнослав. Наводнени са къщи в селата Козаново, Мулдава, Леново и Червен.
Екипите на Министерството на държавната политика при бедствия и аварии (МДПБА) работят в наводнените села на област Пазарджик.
Спасители от Велико Търново и специалистите от Гражданска защита в Пазарджик са в най-пострадалите квартали на областния град и селата Гелеменово, Сарая, Ивайло, Добровница, Мало Конаре и Росен.
Засегнати са много жилищни сгради, някои от тях са се срутили. Имуществото на хората от тези къщи е унищожено, има и удавени селскостопански животни. Хората, останали без подслон са евакуирани и настанени при близки и в обществени сгради.
И през следващите дни ще има повишение на нивата на основни реки заради очакваните валежи.
В анализ на експерти от дирекция "Води" на Министерството на околната среда и водите (МОСВ) се препоръчва с повишено внимание да се следят Искър при с.Ореховица, Арда при яз. "Ивайловград" и Марица при Свиленград, както и техните притоци.
Очаква се високи вълни да се образуват по поречията на Черна река, Върбица, Триградска, Тополница и Глазне.
От реките в страната по данни от сутринта най-много се е повишило нивото на Чепеларска река при с. Бачково - с 90 см, на Искър при Нови Искър - със 75 см, а също и на Места при Хаджидимово - с 60 см, и на Арда при Вехтино - с 58 см.
Валежите не промениха нивото на водата в язовирите на територията на Варненска, Добричка, Бургаска, Шуменска и Търговищка области, сочат данните на Басейнова дирекция - Варна.
Седемте комплексни язовира: "Цонево", "Камчия", "Тича", "Ясна поляна", "Порой", "Ахелой" и "Съдинение" не преливат. Язовир "Тича" е с обем от 191 млн. куб. м, свободен обем 121 млн. куб.м и изпуска води с 3 куб.м/сек.
Няма данни за опасни завишения в нивата на язовирите на територията на Басейнова дирекция - Пловдив. Река Мъти вир след Ихтиман изцяло е изпълнила коритото си, но не е преляла.
В Смолян няма опасност от преливане на реките. Реките Елшишка и Тере дере са се прибрали в коритата си. Гражданска защита отводнява залетите къщи и дворове. В язовир "Студен кладенец" притокът и източването е от 95.5563 куб.м/сек. Свободният обем е 60,254 млн. куб.м.
В язовир "Ивайловград" притокът е по-малък (153 куб. м/сек) от източването през ВЕЦ - 173.067 куб. м в сек. Свободният обем е 13.015 млн. куб. м. Язовир "Тополница" се изпуска с по 40-45 куб.м/сек. Притокът е 100 куб.м/сек.
Продължава и контролираното изпускане на води от яз. "Искър" през ВЕЦ "Пасарел" и "Кокаляне". Според метеорологичните прогнози акумулирана сума на валежи от над 30 л на квадратен метър през следващите 48 часа се очаква в районите на Чирпан, Елхово, Разград, Русе, Сливен, Свищов, Свиленград, Велико Търново.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!