"Влакът ковчег не бил подпален", съобщава "Монитор" за резултатите от експертизата на ДОТИ. Според специалистите по взривове не са намерени следи от леснозапалими вещества. Тази експертиза е първата от общо 30 назначени във връзка с инцидента.
"24 часа" публикува интервю с шафнера на фаталния кушет-вагон Георги Георгиев.
"Да бях изгорял, че да са доволни всички", казва Георгиев. Аз съм се опитвал да влизам във вагона, никой друг, разказва той. Когато свърши цялата дандания, ще се срещна с близките на жертвите и ще разговарям с тях, допълва Георгиев.
"Много власт и информация се събира в един човек", посочва пред "24 часа" депутатът от левицата Захари Георгиев. Проектът на устав на БСП предвижда, когато си местен лидер, да не може да бъдеш шеф в областната администрация, депутат, министър или на друга позиция в изпълнителната власт, обяснява Георгиев.
Според БСП събирането на властови ресурси в партията и в държавата е опасно явление, а разделянето на властта е защитен механизъм, отбелязва той.
"Как да спрем корупцията? На всяка врата пише "Бутни", разсъждава пред "Сега" земеделският лидер Анастасия Мозер.
Не смятам съдебната система за независима, а в държава, в която няма независима съдебна власт, няма и демокрация, коментира Мозер. Не бих казала, че съм се оттеглила напълно от политиката, но ми се струва, че е редно да дам път на по-младите, казва още тя.
"И 100 години явно няма да стигнат на Борисов", коментира "Сега" в приложението "Наблюдател".
Първите 100 дни от втория мандат на кмета ясно показват, че с тези темпове София няма да се превърне скоро в европейска столица, пише авторът.
"По-високи такси за изпит във ВУЗ", съобщава от първа страница "Труд". Вестникът научил, че висшите училища обмислят увеличение на таксите са явяване на приемен изпит с около 60% и средно с 15% повишение на семестриалните такси за икономическите специалности.
Семейните лекари са против идеята да се премахне таксата за преглед, информират вестниците. Според медиците по този начин ще се увеличат опашките пред кабинетите и ще се затрудни достъпът на пациентите до лечение.
Семейните лекари искат и прегледът по домовете да се заплаща по 22 лева.
"Бандитите в общ компютър до 31 декември", е озаглавено интервю в "Труд" със заместник правосъдния министър Стефан Фиков. Той казва, че не може да даде категоричен отговор кога ще заработи единната система срещу престъпността, която трябва да проследява хода на едно дело от подаването на сигнала за престъпление до изтърпяването на наказанието.
Най-смелата ми прогноза е да стане до края на 2008 г., казва той.
"Започваме да издаваме документи за имотите в Одринска Тракия", казва пред "Новинар" шефът на Главно управление "Архиви" Боряна Бужашка. Вероятно това ще стане догодина. До май ще бъде готов списъкът с архивите, които искаме от Русия, информира тя.
"Нови шокиращи глоби срещу лоши съседи", информира "Труд", който коментира законопроекта за управление на етажната собственост. За неизпълнение на решението на общото събрание например управителят или председателят на управителния съвет вече ще могат да налагат глоби от 500 до 5000 лева.
"Всеки втори нашенец иска от Европа да защитава правата му", съобщава "Монитор", като цитира данни на Евробарометър от проучване сред гражданите на ЕС по повод 50-годишнината на Европарламента.
Според 49% от българите защитата на човешките права трябва да бъде сред приоритетите на ЕП. Българите смятат за по-важна солидарността между страните членки на ЕС - 55%.
"Удариха и моето дете с камък пред блока", коментира пред "24 часа" Надя Джункова, директор на дома "Петко Славейков" в София.
В дом с 58 деца трябва да има 58 души персонал, при нас още не се е случило - ние имаме на 100 деца 6 възпитатели на смяна, обяснява тя. Има вакантно място и го предлагам още от януари, но заплащането е 340 лв., допълва Джункова.
Вестниците информират, че е разкрито името на Боянския майстор, автор на стенописите в Боянската църква. Реставраторите на храма са намерили автопортрет и надпис, от който, макар че не е почистен изцяло, може да се смята, че майсторът се е казвал Вълчан, Вълкан или Върбан.
"Политиката е като чалгата - само 1% става за нещо" - такова сравнение прави пред "Труд" джазменът Милчо Левиев. Макар че той споделя схващането, че неполитическо изкуство няма, според него артистът не трябва да започва да прави политика.
"Има духовници с пагони под расото", коментира пред "Труд" Борислав Цеков, депутат от предишното Народно събрание и автор на закона за вероизповеданията.
Вестникът пише, че загуба грози България в Европейския съд в Страсбург по жалба на т.нар. Алтернативен синод на БПЦ. Жалбата бе подадена преди 4 г., след като с прокурорски постановления полиция изведе разколниците от храмове и манастири.
Основание за това бе новоприетият Закон за вероизповеданията, който призна за легитимен Синода на Патриарх Максим.
Не бих се наел да прогнозирам изхода, но дори държавата да бъде осъдена, това няма да доведе до ревизия на статута на БПЦ и до промени в Закона за вероизповеданията, смята той.
Законът гарантира свободата на религиите, а и отстрани голяма несправедливост - последствията от недопустимата партийно-политическа и държавна намеса в делата на БПЦ, мотивира се Цеков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!