По два самолета с помощи за бедстващото след циклона Наргис население на Мианма изпращат Пакистан и Франция, предадоха информационните агенции.
Двата пакистански самолета ще отнесат до Мианмар палатки, комарници и медикаменти, се казва в съобщение на пакистанското министерство на външните работи.
Френската неправителствена организация "Лекари без граници" пък нае два самолета, които да доставят на Мианма съответно 35 и 40 тона помощи на бедстващите там.
Първият самолет излетял от Югозападна Франция, в събота вечерта. Той превозва палатки, специална храна, медикаменти от първа необходимост и продукти за пречистване на водата.
Вторият самолет излита днес от Остенде, в Западна Белгия. Той превозва също временни убежища, медикаменти, логистично оборудване и оборудване за пречистване на водата.
Същевременно Световната програма по прехраната към ООН обяви, че е получила помощите за бедстващото население на Мианмар, които пристигнаха със самолет там в събота. Сред тях има комуникационна ектипировка, която ще позволи изграждането на център за координиране на разпределянето на помощите за бедстващите райони.
Хуманитарният товар, доставен за Световната програма по прехраната с два самолета до Мианма в петък, обаче все още е в ръцете на военната хунта. От Световната програма по прехраната изразиха надежда, че тези две пратки в скоро време ще достигнат все пак до мианмарското население.
Циклонът Наргис, който порази Мианма миналия уикенд, официално е отнел живота на над 23 хил. души. По неофициални данни обаче жертвите могат да надхвърлят 100 хил. Без покрив са между 1,5 и 2 млн.
Цялата световна общност обяви готовността си да се притече на помощ на бедстващото население на страната. Властите в Мианма обаче разрешиха само изпращането на хуманитарни пратки и засега отказват достъп в страната на спасителни екипи, съставени от чужденци.
По този повод германската канцлерка Ангела Меркел заяви, че този отказ на мианмарските власти да сътрудничат с хуманитарните организации, които искат да помогнат на пострадалите от Наргис, е неприемлив.
В телефонен разговор с генералния секретар на ООН Бан Ки-мун Меркел го призова да активизира контактите си с правителството в Мианма, за да може достъпът на хуманитарни помощи и екипи да бъде ускорен.
Белият дом също призова властите в Мианма да се съсредоточат върху оказването на помощ на бедстващото население.
Въпреки трагедията, връхлетяла азиатската държава, вчера там беше организиран референдум за новата мианмска конституция.
Хунтата, която управлява Мианма от десетилетия, не откликна на призивите на опозицията да отложи референдума заради опустошенията от Наргис. Той беше отменен само в най-засегнатите провинции в страната, но все пак ще се проведе там на 24 май.
Новата конституция на Мианма ще позволи въвеждането на многопартийна система и произвеждането на парламентарни избори след две години.
Според опозицията в Мианма обаче тя ще даде възможност на управляващите военни да засилят властта си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!