Мианма не е готова да приеме чуждестранни издирвателни и спасителни екипи, нито журналисти, обяви днес външното министерство в изявление, публикувано в правителствения вестник "Ню лайт ъф Мианма". Засега страната приема само материална и финансова помощ, уточниха от министерството.
Страната, която пострада изключителни тежко от циклона Наргис, вече отпрати хуманитарните работници и журналистите на катарски самолет, натоварен с помощи онзи ден.
Според ООН отказът на Мианма да даде визи на хуманитарни експерти е безпрецедентен в историята. Говорителят на Световната програма по прехраната Пол Ризли заяви, че организацията е подала молби за 10 визи в мианмските посолства на няколко страни, шест от които в Банкок, Тайланд. Според него обаче в Банкок няма да бъдат издадени визи заради днешния празник там.
Разочарованието от протакането на документацията няма аналог в съвременната история на хуманитарната дейност, подчерта той.
По данни на ООН около 1,5 млн. души в Мианма са пострадали от циклона Наргис, а загиналите са най-малко 22 хил. Различни източници на информация, цитирани от световните агенции, съобщават за над 100 000 загинали.
Правителства и хуманитарни организации от цял свят обещаха помощи и техническа подкрепа на стойност 62 млн. долара.
Военното правителство в страната обаче твърди, че има нужда от международна помощ, но не и от чужди експерти и служители, които се занимават с доставянето й.
Тайландският премиер Самак Сундараведж заяви, че по-късно днес ще пристигне в Мианмар, за да упражни натиск върху военната хунта. Той уточни след разговор с британския посланик в Банкок, че се е свързал с генералите в Мианмар и ще се срещне с тях в неделя.
Британският посланик Куинтън Куейл обяви, че е помолил тайландския премиер да убеди мианмската хунта да приеме британските хуманитарни екипи и помощ. Във вторник посланикът на САЩ в Тайланд Ерик Джон също отправи към подобна молба към него.
Министърът на отбраната на САЩ Робърт Гейтс заяви днес, че Вашингтон е готов да достави помощи за бедстващите, но изключи възможността това да стане без съгласието на хунтата.
"Има възможност да се спаси живота на много хора и сме напълно готови да окажем незабавно съдействие. Ще е трагедия, ако хората не се възползват от наличните американски помощи. Не мога обаче да си представя, че ще действаме без разрешението на мианмското правителство", подчерта той.
Първият самолет с помощи от ООН пристигна в Мианма днес - шест дни след преминаването на циклона Наргис. Транспортният самолет, отлетял от южния италиански град Бриндизи, е кацнал в Янгон. Полетът е бил организиран от италианското министерство на външните работи.
Властите обаче са задържали хуманитарната помощ, доставена от ООН и това принуди световната организация да прекрати пратките.
Австралийският премиер Кевин Руд определи действията на военната хунта като "ужасяващи", а говорителят на Световната продоволствена програма към ООН Пол Рисли заяви, че организацията никога през своята история не е срещала такава съпротива срещу предоставянето на помощ при криза от такъв мащаб.
За събота от ООН бяха планирали да изпратят още три самолета с храни, екипировка и надуваеми лодки.
Допълнително усложнение на ситуацията бе решението на военната хунта да затвори в петък своето посолство в Тайланд за почивка от три дни, което ще направи невъзможно изваждането на визи за чужди хумантарни екипи, които биха се опитали да спасят живота на поне част от 1 милион души, засегнати от циклона.
Австралийският премиер обяви публично, че неговата държава, САЩ и други западни страни ще поискат от Китай да засили натиска върху хунтата. "Гадното е, че цената на всичко това ще бъде платена от народа на Мианма", добави той.
Токио иска да отпусне помощ от 10 млн. долара, но чрез Световната програма на ООН по прехраната.
Канада предлага на Мианма своята военна част за борба с бедствията. Малък екип вече е отпътувал за страната, за да прецени как най-добре да съдейства на пострадалите, каза канадският външен министър Максим Берние.
Състоящата се от 200 военни част може да окаже медицинска и инженерна помощ и да помогне за осигуряване на чиста питейна вода.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!