Е вропейският парламент (ЕП) даде наградата "Сахаров" за свобода на мисълта на китайския дисидент и политически активист Ху Цзя, предаде сайта на ЕП.
Ху Цзя е виден активист за защита на правата на човека Китай. Той се бори още в подкрепа на редица екологични каузи, застъпва се за болните от ХИВ/СПИН и апелира за официално разследване на кървавите събития на площад "Тянанмън" от 1989 г.
През април Ху Цзя беше осъден на три години и половина затвор в Китай. Той бе арестуван и обвинен в "подбуждане към подкопаване на държавата", след като направи изказване за състоянието на човешките права по видеоконферентна връзка пред подкомисията по човешките права на ЕП през ноември 2007 г., припомня Ройтерс.
Според председателя на ЕП Ханс-Герт Пьотеринг "чрез присъждането на наградата "Сахаров" на Ху Цзя ЕП твърдо и решително признава ежедневната борба за свобода на всички китайски защитници на правата на човека."
Непосредствено преди обявяването на името на наградения, Китай се опита да упражни натиск върху ЕП. "Ако ЕП връчи тази награда на Ху Дзя, това неизбежно ще нарани китайския народ и за пореден път и ще навреди сериозно на китайско-европейските отношения", написа в писмо до Пьотеринг постоянният представител на Китай към ЕС Сън Чжъ, припомня Ройтерс.
Говорителят на китайското външно министерство Цин Ган нарече присъждането дисидента "намеса както във вътрешните дела на Китай, така и в съдебния суверенитет на държавата".
Церемонията по връчване на отличието ще се състои на 17 декември в Страсбург, обяви Пьотеринг.
Кой е Ху Цзя?
Ху Цзя е роден на 25 юли 1973 г. в семейство на правозащитници, които винаги са имали проблеми с режима. Чичо му е осъден на 25 години принудителен труд.
През 1989 г. Ху Цзя участва в демонстрациите на площад "Тянанмън" и видял с очите си кървавото им потъпкване, става будист и започва да проповядва ненасилие.
В средата на 90-те години се включва в дейността на неправителствени организации, борещи се за опазването на околната среда и за защита на застрашените от изчезване животински видове като тибетската антилопа.
По-късно започва да се бори за каузата на болни от СПИН китайци. Помага главно на селяни от централната китайска провинция Хунан, заразили се с вируса на СПИН при кръводаряване. Заради тази си дейност Ху Цзя е арестуван през 2002 г.
Той и съпругата му Чжън Цзинян, доброволка от Червения кръст, използват нови технологии като интернет и мобилни телефони, за да информират журналисти от целия свят за положението с правата на човека в Китай.
Лично Далай лама избира името на дъщеря им ? Цзянцъ.
Откакто е в затвора от ноември 2007 г., здравето на Ху Цзя се е влошило. Страда от цироза, а заради будистката си вяра спазва строга вегетарианска диета, от която състоянието му се влошава още повече. Няма право да чете в килията си, а писмата до семейството му се четат от охраната за затвора, която често пъти го кара да ги пренаписва, твърди Ройтерс.
През 2008 г. Ху Цзя беше и сред номинираните за Нобеловата награда за мир.
За наградата
Наградата "Сахаров" е кръстена на съветския физик и политически дисидент Андрей Сахаров и се присъжда ежегодно от 1988 г. Получават я личности или организации с важен принос в борбата за правата на човека или демокрацията.
Тя се състои от диплом и сума в размер на 50 000 евро и винаги се дава на или около 10 декември - датата, на която Генералната асамблея на ООН подписва Всеобщата декларация за правата на човека през 1948 г.
Носителят наградата се определя от лидерите на партийните групи в ЕП.
За отбелязването на 20-ия й юбилей на специално събитие в Страсбург на 16 декември са поканени всички предишни нейни носители. Такива са Нелсън Мандела, Ибрахим Ругова и "Репортери без граници".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!