Х иляди хора се събраха снощи в центъра на Витлеем, за да посрещнат Рождество Христово. Музикални състави, духовници с червени шапчици и облечени като Дядо Коледа деца се опитаха да повдигнат мрачното настроение в града, където се е родил Иисус Христос.
Камбанен звън отекваше в цял Витлеем и през площад "Мангер", украсен със светлини и коледни елхи, преминаха няколко парада.
Много местни жители обаче останаха мрачни след седмиците на насилие в палестинските територии между бойци от движението "Фатах" на президента Махмуд Абас и ислямисткото "Хамас".
Меланхолията не успя да разсее и грейналото зимно слънце. По думите на кмета Виктор Батарсех
градът изживява една от най-черните глави в историята си
Безработицата достига 65%, чуждестранните туристи, които осигуряваха препитанието на местните жители, бяха прогонени след избухването на интифадата през 2000 г., а изгражданата от Израел защитна стена на Западния бряг отдели града от съседния Ерусалим.
Римокатолическият патриарх на Йерусалим Мишел Сабах, чийто кортеж бе пропуснат през врата в стената от израелските власти, отслужи в полунощ литургия в църквата "Света Катерина", съседна на базиликата "Рождество Христово". На нея присъства и палестинският президент Махмуд Абас - мюсюлманин по вероизповедание.
Абас, който бе благословен от Сабах, изрази надежда вчерашната му среща с израелския премиер Ехуд Олмерт да допринесе за пробив в мирния процес.
Римокатолическият патриарх на Йерусалим призова за прекратяване на вътрешнопалестинските междуособици и на израелско-палестинския конфликт.
Време е за нови мерки, които да сложат край на продължилия твърде дълго конфликт и да ни въведат в нов етап от историята на тази Свещена земя, подчерта Сабах.
Той призова всички политически лидери и военни врагове, включително онези, определяни като екстремисти и терористи, да се замислят, за да бъдат прекратени кръвопролитията и вътрешнопалестинските сблъсъци от последните дни.
Сабах изрази съжаление и за намаляващото християнско население
по Светите земи - тенденция, вината за която той хвърли върху израелско-палестинския конфликт.
По-малко от 2% от живеещите в палестинските територии са християни срещу, според някои изчисления, поне 15% през 1950 г., отбелязва Асошиейтед прес. По-малко от 20% от жителите на Витлеем изповядват християнската вяра.
Предвидената за полунощ литургия в ивицата Газа, където 3000 християни живеят сред 1,4 милиона мюсюлмани, бе отменена заради сблъсъците между привърженици на "Фатах" и "Хамас".
Междувременно християните в Индонезия се стекоха масово
в църквите за Коледа въпреки предупрежденията за атентати, предаде АП.
Християнското малцинство в страната с най-многобройно мюсюлманско население в света отбеляза Рождество Христово със служби и семейни събирания. Това стана на фона на прогнозите на САЩ и Австралия за възможни нападения.
19 души загинаха в Индонезия преди шест години, когато мюсюлмански екстремисти извършиха серия от атентати в църкви по време на коледни служби, припомня АП.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!