В ълната от повишаване на цените на Балканите предизвика сушата. В Македония вече плащат повече за зеленчуци, плодове, а от последните дни и за хляба, който поскъпна в почти всички градове в страната.
От следващата седмица и месопроизводителите ще вдигнат цените поради недостига и високите цени на фуража.
Според ръководителя на "Жито Вардар" Ристе Ташев средно поскъпването ще бъде 7-8%, но се очаква скоро цените да скочат с до 20%.
По-високи цени се очакват и при яйцата и млякото, тоест при всички продукти, свързани с фуражите, които поскъпнаха, а и ги няма, допълва той.
Според Ташев цената на един хляб ще скочи от 22 на 25 денара, което единствено ще покрие разликата в цената на брашното.
Мелничарите и пекарите обясняват поскъпването с ръста на цените на пшеницата на вътрешния и на международните пазари.
Засега внос на пшеница от Сърбия, откъдето Македония единствено може да реализира свободен внос, е невъзможен поради спрения износ, решение за което сръбското правителство прие на 3 август, както и поради наплива на купувачи от Македония, България, Босна и Херцеговина и Хърватия.
В Румъния реколтата е по-слаба с 2 млн. тона, в България с един млн. тона. Не е по-добра ситуацията и в Унгария и Украйна, която досега беше най-големият износител на хлебно зърно в региона, а сега има забрана за износ, посочва македонското издание.
От своя страна сръбският вестник "Блиц" пише, че вълната от повишения на цените, която от няколко дни "залива" Сърбия и означава по-нататъшен ръст на цените на основните хранителни стоки като месото, млякото и хляба, неминуемо ще доведе до повишаване на парите от потребителската кошница с над 20%.
Вече беше съобщено, че през септември ще бъде повишена и цената на тока с около 6,9%, а от началото на отоплителния сезон в някои градове на Сърбия ще има и по-високи цени на отоплението средно с около 7,5%.
Сръбският земеделски министър Слободан Милосавлевич посочва, че наистина има причини за повишаване цените на хляба, но това не бива да става веднага, защото мелниците все още не работят с пшеница от тазгодишната реколта."
"Има резон за повишаване с около 10%. Що се отнася до цените на месото, олиото, захарта и царевицата ние се стараем чрез нашите мерки да предотвратим силния психологически натиск върху тези цени", каза Милосавлевич за "Блиц", мотивирайки решението на правителството за забрана износа на зърно.
Желанията и реалността обаче се разминават. В Сърбия пилешкото е поскъпнало с 6-8%, свинското - с 10% до 15%. Вдигат се и цените на олиото, брашното, хляба и други хранителни стоки.
Потребителските цени в Гърция се увеличиха с 2,5% в сравнение с юли 2006 г., съобщи националната статистическа служба.
Всички категории стоки и услуги, с изключение на една, са поскъпнали. Най-голямо влияние за инфлацията е оказала поскъпналата потребителска кошница с храни и безалкохолни напитки, която се е увеличила с 2,7% в сравнение с 2006 г.
В началото на месеца цената на хляба и другите хлебни изделия в Румъния скочи с 10%.
В. "Евениментул зилей" посочва, че решението е следствие от поскъпването на пшеницата на международните пазари заради сушата.
Според хлебопроизводителите в Румъния е възможно до края на годината всеки месец да има поскъпване на хляба.
През тази година цените на плодовете и зеленчуците в Румъния са четири до пет пъти по-високи в сравнение с 2006 г., но не само поради сушата, но и заради спекулантите, заяви генералният директор на румънската Национална организация на производителите и преработвателите на плодове и зеленчуци Аурел Танасе.
Танасе заяви, че местните наредби, които се отнасят до този сектор, не са в полза на производителите, а от тях се възползват посредниците, които надуват цените на плодовете и зеленчуците двойно или тройно и е необходимо заедно с правителството да се изработи система, която да изтласка спекулантите.
Вероятно сте усетили по джоба си, че България не остава по-назад в регионалните тенденции. Запознайте се с това как се движат цените в хранителния сектор през последния месец, както и какви са основните проблеми и перспективи пред страната в тази област.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!