Излизащият в Париж "Интернешънъл хералд трибюн" съобщава от грузинската столица Тбилиси, че в отцепническата провинция Южна Осетия в събота вечерта са били ранени поне двама войници.
Тогава конвои с министри от двете враждуващи страни били подложени на обстрел, независимо от съществуващото примирие.
Примирието бе приветствано от западните държави, които нервно наблюдават споровете, тъй като конфликтът може да се разпространи в други части на Кавказ, където преминава важен петролопровод, продължава вестникът.
"Последните събития в южната част на Кавказ показват, че само след няколко месеца светът ще бъде свидетел на съвсем различна обстановка в този район. Тази нова ситуация ще бъде предизвикана от САЩ, тъй като различните източници на напрежение карат Вашингтон да търси нови, нетрадиционни сценарии, за да укрепи влиянието си в Кавказ", прогнозира руският "Независимая газета".
Въпросът е какво може да спечели или да загуби Русия, разсъждава вестникът.
В друга статия в същото издание се коментира как президентът на САЩ Джордж Буш ще обяви голямо предислоциране на американски войски, с което някои части ще бъдат прехвърлени от съществуващите бази към нови членки на НАТО в Източна Европа.
Ако американците наистина се установят трайно в новите страни членки, това може да е признак за предстоящо разполагане на войски в Прибалтийските републики, още повече че те не са против натовски сили, продължава руският вестник.
Изданието цитира експерти, според които руската реакция е напълно предвидима - за начало Москва ще изрази възмущението си, след което ще предприеме съответни действия, но само на думи. Едва ли ще има дрънкане на оръжия, прогнозира в заключение вестникът.
Според германския "Берлинер цайтунг" една от задачите пред участниците в националната конференция в Ирак е да оцелеят по време на тридневните заседания. Вестникът отбелязва, че влиятелни групировки са отменили участието си в срещата, на която се очаква да бъде избран временен парламент.
За американците самият факт, че се провежда конференция, е вече успех, тъй като се изпълнява определения от тях график.
Според вестника обаче окупатори и окупирани живеят в различни светове.
Докато сраженията в Наджаф продължават, френският "Либерасион" нарича храма на имам Али "буре с барут", чието евентуално избухване със сигурност ще сложи край на крехкия опит в Багдад да се намери политическо решение за възстановяването на Ирак.
"Американците и техните съюзници не могат да намерят средство за обезвреждане на човешката бомба, каквато представляват бойците на Моктада Садр. Също толкова вредно обаче е да се позволява на бунтовниците да се противопоставят на правителството, което вече позволява на кюрдите да управляват северните райони на страната и дава правото на сунитите да имат решаващата дума в централните райони", коментира вестникът.
"Ако се позволи Моктада Садр да запази контрола над Наджаф, това ще означава, че авторитетът на правителството в Багдад се стопява. Ето защо светинята в Наджаф може да стане и мавзолей на президентските амбиции на Джордж Буш", пише в заключение изданието.
Испанският "Ел Паис" изразява опасения по повод конфронтацията между Иран и Съвета за сигурност на ООН за ядрената програма на страната. Тонът на Иран в диалога с Европа през последните седмици се влоши значително, посочва вестникът.
"Който е да е следващият американски президент, той трябва да предостави на религиозния режим в Иран конкретни и приемливи възможности да осъдят ядрената технология. Израел, който бомбардира иракски реактор през 1981 г., няма да се поколебае да извърши същото в Иран", пише изданието.
Френският "Фигаро" съобщава за церемонията в неделя на борда на самолетоносача "Шарл де Гол", където в присъствието на държавните ръководители на 16 африкански държави бяха почетени африканските войници, участвали в десанта в Прованс на 15 август 1944 г., нанесъл допълнителен удар на германската армия.
Вестникът цитира президента на Франция Жак Ширак, който говори за големите жертви на силите на свободата, участвали в тази операция. Ширак е наградил 21 ветерани, повечето от тях африканци.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!