Ж ителите на пловдивския квартал "Столипиново" са натрупали задължения за консумирано електричество в размер на 12,1 млн. лева, а събираемостта на сметките е 3%.
Това съобщи председателят на управителния съвет на австрийската компания EVN Щефан Шишковиц по време на кръгла маса, на която се обсъждаха проблемите на гетото, съобщава кореспондентът на БГНЕС в Пловдив.
Електроразпределителното дружество в Пловдив има готовност да стартира инвестиционната си програма в квартала, която включва подмяна на амортизираната 187-километрова електрическа мрежа, смяна на 5500-те електромера с нови уреди с дистанционно отчитане и реконструирането на 17 трафопоста.
Загубите на пловдивското ВиК дружество са общо 8,5 млн. лева. Това означава, че загубите от подадена, но неплатена вода са 60% в целия град, от които 15% в гетото, съобщи управителят на водния оператор инж. Красимир Цветков.
Събираемостта на задълженията за консумирана вода е много ниска, има блокове, където тя е нулева, призна той.
Въпреки това ВиК не е въвела и няма възможност да въведе режим на водата, поради което фирмата търпи големи финансови и ресурсни загуби.
Комуналните фирми подписаха декларация за осигуряване на равнопоставеност при потреблението и заплащането на услугите от всички граждани на Пловдив.
Документът ще бъде изпратен на кмета и областния управител, до министър-председателя и до европейските институции.
Междувременно социологът Мира Янова представи данни от проучване, направено сред 500 жители на "Столипоново". Хората поставят сред първите пет проблема съжителството си с ромите, като 57% смятат, че има напрежение, а останалите 43% - че трябва да се приложат мерки за оправяне на положението.
88% от анкетираните отговарят положително на въпроса дали държавата има по-различно отношение към ромите, отколкото към останалото население, а 77% смятат, че българи и роми от квартала са жертва на политически спекулации.
Причините за проблемите в гетото според 60 на сто от анкетираните са липсата на санкции. 79% подкрепят режима на ток в квартала, защото смятат, че всички трябва да плащат задълженията си, а режимът дава възможност да не се трупат повече дългове.
Едва 6% от анкетираните заявяват, че това не е решение на проблема. Интервюираните са единодушни, че институциите, които са в състояние да решат проблема, са държавната и местната власт, EVN, неправителствения сектор и гражданските комитети.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!