В редовния доклад от 2002 г. на Европейската комисия за напредъка на България в процеса за присъединяване се казва, че е ?необходимо предприемане на стъпки за разширяване на равноправния достъп до правни услуги (усъвършенстване на разпоредбите за безплатно предоставяне на правна помощ) и за подобряване на изпълнението на съдебни решения, за да се подсигури по-ефективна защита на правата на гражданите?, обясниха от Българския хелзински комитет. Една от проявите е националният форум по проблемите на достъпа до правосъдие, който се провежда на 16 и 17 април в София. Форумът се провежда в рамките на проект ?Достъп до правосъдие?, осъществяван в Източна Европа с помощта на Европейската комисия и оценява състоянието на системите за правна помощ в 10 държави.
Назначаването на служебен защитник в България става само в строго ограничени случаи, което само по себе си е в противоречие с приетите от Европейския съд по правата на човека стандарти, които гласят, че при наличие на риск от лишаване от свобода интересите на правосъдието изискват задължително представителство.
При сравнението между договорната и служебната защита се оказва, че наличието на договорен защитник на първоинстанционното производство увеличава шансовете за контрол на невлезлите в сила присъди в по-голяма степен от наличието на служебен защитник. Проучването показва, че 38,6% от производствата, по които подсъдимият е имал упълномощен защитник на първа инстанция, завършват с акт на първоинстанционния съд, срещу 54,7% от имащите служебен защитник. В около 80% от случаите, при които резултатът от наказателното производство не е бил лишаване от свобода, подсъдимият е бил защитаван от упълномощен защитник на досъдебното производство, както и в 82% от случаите в производството пред първа инстанция. Това показва, че упълномощените защитници постигат по-благоприятен за клиентите си изход от производството.
Сериозни различия се проявяват в правното положение на българите и малцинствата с оглед на достъпа до правосъдие. Според разбивката на данните по етнически признак по отношение на достъпа до защита, тежестта на обвиненията и изхода от производството, малцинствата са в по-трудно положение от останалите участници в наказателния процес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!