Н ашето домакинство е на вторниците и четвъртъците. Понякога е закъснял, понякога капещ, но звукът на вода от кранчетата е най-хубавото време от седмицата ми, тъй като Кипър страда от една от най-лошите суши, регистрирани досега.
С воден резерв от най-ниското от десетилетия насам нива хората на средиземноморския остров се сблъскаха с най-ограничения режим на водата от години насам.
Резервоарите са пълни едва 5,5%, двата завода за обезсоляване на морската вода не могат да покрият нуждите на 800 хил. души и от Гърция пристигат спешни водни доставки.
Пейзажът става по-пустеещ и осеян с напуканите дупки на празни кладенци. Всичко това е един ярък спомен за миналото - според някои историци Кипър почти е бил обезлюден през 306 г. сл. Хр. заради продължила 17 години суша.
Каквото и да става, ще осигурим вода за хората, каза уморен служител на службата по водоснабдяване, натоварен с незавидната задача да регистрира понижаването нивото на водата на всеки час и да се занимава с гневните оплаквания в случай, че доставката на вода се забави.
Два пъти седмично в 20 ч. моят квартал в покрайнините на Никозия се ражда за нов живот, щом прозвучи звукът на вода, разплискваща се в кофи. Веднага след като водата потече от крана, хората започват да пълнят съдове, с които да заредят повсеместните резервоари, накацали по покривите на всички къщи. Понякога водата пристига и в събота, но обикновено привечер.
Потичането на водата диктува нашия живот. Душовете станаха 30-секундна дейност с гъба и кофа под едва капеща струя. Цялата отпадна вода използвам отново, за да поливам растенията си. Почиствам пода на дома само с една кофа вода.
Вторник е нощта за пране, в която натъпквам пералнята машина с капацитет от седем килограма до степен да се пръсне по шевовете и пера на 30-минутен режим. Припомням си шокираща статистика, която чух по радиото - за един килограм пране се изразходват 35 л. По тази сметка аз пилея 245 л вода за една пералня.
Когато водният режим влезе в сила през април, приятелите започнаха да си ходят по домовете, за да взимат душ.
Освен ежедневното неудобство, на този остров, разделен на етническа гръцка и етническа турска част, има и сериозно безпокойство, че водата може напълно да пресъхне.
Един от най-ранните ми детски спомени е продължило дни наред безводие по време на едно особено сухо лято през 80-те години, когато умряха много от котките в квартала.
Чрез пестеливо използване този път не останах без вода нито веднъж.
Недостигът принуди туристическият сектор да се адаптира. Когато единият от двата завода за обезсоляване на морска вода спря работа за три дни през юни, хотелиерите се разбързаха да пренасят вода в цистерни с надежда, че 2,5 млн. туристи, които се тълпят на кипърските пясъчни плажове няма да забележат.
Точно сега се справяме, но ситуацията е много тежка, каза Харис Лоизидис, председател на асоциацията на хотелиерите.
Туризмът осигурява около 13% от брутния вътрешен продукт на Кипър. Хотелите също са обект на режим, но не така строг като този, наложен на домакинствата, а много заведения имат резервни уговорки за частни доставки на вода от кладенци.
Не сме получили никакви оплаквания, каза Лоизидис.
Властите винят за тежкото безводие промяната на климата, който според тях е довел до намаляване на дъждовете с над 10% през последните три десетилетия. Това е създало объркване в екосистемата.
Колкото повече земята става по-суха, а границата между сезоните се размива, с всяка изминала зима започвам да намирам все по-малко диви гъби в горите. По-топлите и по-сухи зими означават, че люботелите на разходките сред природата трябва да внимават и за змии, които иначе би трябвало да стоят свити в някоя дупка и да спят зимен сън.
Язовирите, пред един от които веднъж прекарах часове, очаквайки една от неуловимите пъстърви да захапе стръвта, сега приличат на кални локви, а на места гниещи трупове на риби са залепнали по изсъхналата твърда кал.
Кипър е сред страните в света с най-много цистерни за вода, но дори 17-те основни резервоари не могат да се справят с безводието.
"Никога не съм преживявал нищо подобно. Пробихме планините си дупка до дупка в търсене на вода. Това положение ще има дългосрочно влияние върху флората и фауната," каза Кирякос Киру от службата по водата.
Подобно на всички останали обаче аз мисля в краткосрочен план. Бленувам да си взема душ по-дълъг от една секунда, да изтъркам подобаващо колата си и да спра да се тревожа, че до вторник остава още много време.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!