Модерната наука за наследствеността предлага на учените лесен начин да установяват връзките между различни животински видове чрез съпоставка на ДНК. Това е далеч по-напредничава форма, отколкото традиционната категоризация на организмите на базата на външния им вид, било докато са живи или като вкаменелости. Модерният човек, също както и някои изчезнали видове като неандерталците, се причисляват към вида Хомо - човешкият геном. Според Дерек Уилдман и колегите му от щатския университет Уейн в Детройт към този вид сега трябва да бъдат включени и шимпанзетата.
Разделението, което обикновено правим в ума си между нас и приматите е погрешно, твърди д-р Уилдман. Трябва да поставяме хората и шимпанзетата в едната група, а всички останали - в другата. Не всички учени обаче са съгласни с това. Докато д-р Уилдман и екипът му смятат, че хората и шимпанзетата показват сходство от 99,4%, миналата година други учени поставиха цифрата за това едва на 95%. Тази цифра зависи от това кои точно генетични различия се наблюдават.
Не е ясно и до каква степен научните открития ще подобрят съдбата на шимпанзетата. Говорителка на природозащитната организация "Джейн Гудал Фаундейшън" е скептична, че това в кой вид ги поставяме ще реши проблемите с ограничаването на естествената им среда или избиването им от бушмените, за да ги продават.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!