В края на септември организацията "Лекари без граници" оповести доклад за достъпа до здравни услуги на имигрантите без документи, които според организацията са жертва на дискриминация в здравно отношение.
Проучването на "Лекари без граници" обхваща Белгия, Испания, Гърция, Франция, Италия, Португалия и Обединеното кралство. То разкрива, че 78% от запитаните на теория имат право на социално осигуряване.
Фактите обаче сочат друго:
едва 24% наистина се възползват от осигуровките
Сред най-лошите ученици са Гърция, Белгия и Франция. В тези три страни само 7% от чужденците без документи са успели да използват правата си.
Един от центровете на "Лекари без граници" се намира в Сен-Дени в Париж. Обикновено отваря в 10.00 ч., но често се налага това да стане и по-рано.
Шантал дьо Казабианка е социален асистент и е първата, която посреща пациентите и отговаря на въпросите им.
"Опитваме се бързо да разберем какво искат хората, защото се образува опашка, а и е важно да научим можем ли да им помогнем или не. Защото понякога няма нужда да чакат", разказва Шантал.
Хората без документи имат право на здравно обслужване, създадено специално за тях. Те обаче трябва да отговарят на някои условия - да имат удостоверение за самоличността им, издадено от родната им страна, да са във Франция най-малко от три месеца и да имат постоянно местоживеене.
Всъщност най-големият проблем се оказва последното условие. Много от имигрантите без документи са европейци, дори от страни членки на ЕС, в голямата си част роми.
Има и още една подробност - ако до три месеца тези хора не си намерят работа, те започват да бъдат смятани са тежест на френското общество и затова
губят правото на държавно здравно осигуряване
Никол, лекар доброволец, казва, че се срещат всички видове заболявания - от сърдечна недостатъчно до различни травми. Повечето от дошлите в центъра на "Лекари без граници" в Сен-Дени не се осмеляват да застанат пред микрофон.
Една румънска двойка с бебе все пак се престрашава. Жената обяснява, че живее в каравана.
В Гърция не е по-лесно имигрантите без документи да получат здравни грижи. От министерството на здравеопазването дори беше забранено на болниците да лекуват нелегалните имигранти. Освен това спешните отделения бяха задължени да сигнализират на полицията, когато приемат такива хора.
Самият медицински персонал е по-гъвкав и не отказва помощ. Това важи особено за хуманитарните организации.
Хората без документи са най-проблемната група за системата на здравеопазването у нас, независимо дали са имигранти или български граждани.
Без лични документи на практика тези хора са отхвърлени от системата
Без документи те нямат граждански права, а съответно и възможност да получат дори елементарно медицинско обслужване.
Няма специално здравно обслужване за тях. Чужденците, търсещи закрила в нашата страна, могат да потърсят медицинска помощ в медицинския кабинет, който се намира в регистрационно-приемателния център за бежанци.
Чужденците с предоставен статут на бежанец или хуманитарен статут имат право на документ за самоличност. Ако не търсят бежански статут и нямат документи, имигрантите изпадат в много тежкото положение, в категорията на онези българи, които също живеят без документи.
При тези хора тежките болести са нещо нормално заради живота, който водят
Обикновено те нямат и съзнание за грижа за здравето си. Единствената положителна стъпка в осигуряване на здравни грижи за такива граждани е направена от кмета на Велико Търново.
Той е регистрирал бездомните и без документи на адреса на кметството. Това им е дало възможност да извадят лична карта и да си изберат личен лекар.
От началото на настоящата година у нас влезе в сила поправка в закона за чужденците, съгласно която пребиваващите в България чужденци, които не са граждани на страни членки на ЕС нямат здравоосигурителни права.
Такъв е случаят на омъжена за българин украинка, която има статут на продължително пребиваваща и лична карта. Тя дори внася необходимите осигуровки, но когато отива на преглед й отказват лекарска помощ.
Поправката в закона на практика разделя чужденците на постоянно пребиваващи и на такива, които са с продължителен статут на пребиваване. Така поправката извежда продължително пребиваващите от системата. Те могат да получат здравна помощ, ако си плащат. Същото се отнася и за чужденците без документи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!