П овече време на село, по-малко пътуване в транспорта, край на ограниченията на бюрото на работното място. Всичко това е възможно, ако се работи дистанционно.
Въпреки някои клопки все повече французи се възползват от тази възможност. Оказва се също, че
12% от британците работят дистанционно
Най-напред поглед към Франция. Засега мащабите на дистанционния труд в страната не са големи, но тенденцията вече се очертава. Мнозина избраха да се преместят да живеят на село.
В сравнение с хората от селата, които са отишли да живеят в градовете, броят на преселилите се в обратната посока е значително по-голям. Повече от "новите селяни" работят за някоя компания от дома си.
За да се успее в това начинание обаче, трябва да се спазват няколко основни принципа. Хората, работещи дистанционно, са се обединили в организация.
Сред ръководителите й е Кзавие Домазно. Екипът на РФИ го открива на работното му място на село и е посрещнат първо от едно коте пред офиса. Чуват се птиците. Подухва ветрец.
Къщата е в средата на 40 хектара поле, а дворът й е от 2 хектара. Кзавие купил къщата в края на 2003 г., но семейството се преместило едва година по-късно. Решението е било взето заради подобряването
качеството на живота, намаляването на стреса, отсъствието на тълпи от хора
Съпругата на Кзавие - Софи, също работи дистанционно.
"Работя напълно независимо. Аз пиша. Очевидно, ако няма интернет, телефон, факс и останалите необходими помощници, това щеше да е невъзможно.
Затова се наложи да изчакаме дълго време, преди да можем да направим каквото искаме и да се преместим. Понякога при нас на гости идват мои колеги. Прекарват по два-три дни и е много приятно. Настаняваме ги, работим на открито", разказва Софи.
Департаментът Лорн, където е къщата на Кзавие и Софи, обаче е един от малкото, в които има стабилен и бърз интернет.
Иначе работещите дистанционно французи са журналисти, ИТ специалисти, пресаташета... Трябва да се отбележи обаче, че не всички, решили да работят дистанционно, успяват.
Три милиона и половина британци работят дистанционно. Този вид труд е истинска мода на Острова в момента. Работодателите смятат за предимство по-голямата мобилност на служителите им, които предоставя дистанционната работа.
Във Великобритания дори има национален ден на дистанционния труд. За първи път този ден бе честван миналата година на 18 май. Идеята е на една компания, която решила на този ден, който се падал в петък, да затвори офисите си и да изпрати служителите си да работят от вкъщи.
Аргументите в подкрепа на дистанционния труд са необорими. На първо място, по-малко време в обществения транспорт. Изчислено е, че
сумирано англичаните
прекарват 47 дни годишно в колите си, метрото или автобуса
Освен това работещите хора не попадат в задръствания, подложени са на минимален стрес, когато работят вкъщи. И всички тези предимства са без да отчитаме намаляването на вредните емисии газ в атмосферата и икономиите на енергия.
В България най-лесно от предимствата на дистанционния начин на работа могат да се възползват журналистите и IT специалистите.
Това са все хора, които не се нуждаят от специално работно място, за да могат да вършат работа си.
Необходим им е добър компютър и бърза интернет връзка. Най-голямото предимство според Наталия, която работи дистанционно за едно списание, е че може да разполага както иска с времето си.
На практика тя няма работно време, а това е много важно за нея, защото продължава да учи. Въпрос на добра организация от нейна страна е да си напише материалите за броя в срок и качествено.
Лазар работи от дома си за една телевизия. Всеки ден по Skype обсъжда с продуцента идеите и начините за тяхната реализация.
Мира пък е финансист и се грижи за счетоводството на 10 фирми. Нейният офис е в апартамента й. Вече не става рано, не пътува от "Младост 3" до центъра на София.
Използвайки дистанционния начин на работа тези хора са
намерили индивидуални решения за своя режим
За самите фирми решение предлага компанията за виртуални офиси "Regus", която откри свой първи бизнес център в България на бул. "Тотлебен" в София.
Компанията е лидер в предоставянето на новаторски решения за аутсорсинг на работни пространства. Целта е да бъдат минимизирани началните капиталови разходи за наемане на офис, на офис техника, секретарка и т.н.
"Regus" подпомагат фирми, които в момента стартират бизнеса си и искат максимално да бъдат " виртуални". От предлаганите възможности могат да се възползват и мобилни служители, такива, които непрекъснато пътуват.
Технологията за комуникации в реално време дава възможност на тези служители да работят ефикасно независимо от разстоянията.
Практически това е възможно като се използва богатото портфолио услуги, предлагани от бизнес центъра - високоскоростен интернет, видеоконферентна връзка, четири бизнес зали, 155 работни станции, цифрови телефонни услуги и административен персонал.
Този център предлага достъп до 950 подобни бизнес места в цял свят и е истинско удобство за европейските компании, които разширяват бизнеса си в България.
Същността на аутсорсинга е компаниите да използват мобилни служители в страната, а не да изграждат свои офиси с персонал.
Лятната селекция на "Европейски акценти" е подбор от най-интересните заглавия в рубриката на РФИ-България през годината. С нови теми тя се завръща през септември.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!